Nowy numer 9/2021 Archiwum

Dzień modlitwy i pokuty

W parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się diecezjalne obchody dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu poświęcony jest modlitwie i pokucie za grzechy przeciw małoletnim - w tej intencji modlono się w kościołach w całej Polsce, a diecezjalne obchody w archidiecezji warmińskiej rozpoczęły się od Mszy św. pod przewodnictwem ks. kan. dr Cezarego Opalacha, delegata ds. prewencji nadużyć seksualnych dzieci i młodzieży oraz ds. kontaktu z pokrzywdzonymi.

- Dzisiejszy dzień ma przede wszystkim wymiar pokutny. Przepraszamy Boga, ponieważ ludzie Kościoła dopuścili się okropieństw. Chcemy złożyć Najświętszą Ofiarę, największy dar jaki mamy, by Pana Boga przeprosić, chcemy również prosić o wszelkie łaski, wszelkie dobro potrzebne dla tych, którzy zostali skrzywdzeni, szczególnie dla dzieci i młodzieży - tłumaczy ks. Opalach.

Po zakończeniu Mszy św. miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. dr Dariusz Sonak, duszpasterz ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin oraz diecezjalny koordynator Fundacji św. Józefa.

- Tegoroczne hasło „Wspólnota ze zranionymi” wskazuje podstawę naszego działania. Stajemy jako wspólnota Kościoła - wierni oraz duchowni - aby ze zranionymi stworzyć wspólnotę, dając im przede wszystkim świadomość, że jesteśmy z nimi, że nie są w żaden sposób wykluczeni. Oni są tą częścią wspólnoty, która wymaga naszej największej troski i zabiegania o ich dobro. Dlatego działania Fundacji św. Józefa skupiają się na pomocy pokrzywdzonym w Kościele, ale również poza nim. Wychodzimy naprzeciw krzywdy, organizujemy pomoc psychologiczną, duchową, finansową, w każdym aspekcie, w jakim pomoc jest potrzebna - podkreśla ks. Sonak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama