Nowy numer 15/2024 Archiwum

Gospodarz i patron seminarium "Hosianum"

- Święty Józef jest wzorem męstwa, ojcostwa i zrezygnowania z własnej wizji życia dla tego, co przeznaczył Pan Bóg - mówi ks. Hubert Tryk.

Warmińskie seminarium pod opiekę św. Józefa oddał bp Teodor Bensch. Uczynił to w 1949 roku, po reaktywacji powojennej miejsca formacji przyszłych kapłanów. Ten święty wciąż jest punktem odniesienia.

- Święty Józef jest wzorem męstwa, ojcostwa i zrezygnowania z własnej wizji życia dla tego, co przeznaczył Pan Bóg. Patrząc na młodych, którzy chcą przystąpić do kapłaństwa, można zauważyć potrzebę wzmocnienia wymienionych wyżej postaw. Oczywiście każdy przychodzi z innego środowiska. Tak więc jeden będzie potrzebował więcej czasu na rozwinięcie cnoty męstwa, drugi natomiast ojcostwa - mówi ks. kan. Hubert Tryk, rektor seminarium.

Postać św. Józefa można spostrzec w kościele na centralnym witrażu nad ołtarzem. To właśnie ten wizerunek stał się inspiracją do diecezjalnego logo na Rok św. Józefa. Jego figura umieszczona jest przed budynkiem seminaryjnym oraz na głównym holu. - Z okazji tego czasu postanowiliśmy postawić przy figurze zapaloną świecę. Przypomina to nam o trwającym jubileuszu i naszym patronie - wyjaśnia rektor.

W czasach komunizmu seminarium zagrażała likwidacja. Wówczas rektor ks. Józef Łapot ponowił akt zawierzenia św. Józefowi składając przy tej okazji ślub: jeśli seminarium będzie uratowane, to wspólnota seminaryjna będzie w każdą środę oddawać cześć św. Józefowi przez post oraz nabożeństwo, co ma miejsce do dziś.

- W naszych czasach, gdy promuje się często hedonistyczny styl życia, ten środowy post ma ważne znaczenie. Dzień naszego postu przypomina nam i jest znakiem, że nie zawsze musimy iść z nurtem świata. Wymiar duchowy wstrzemięźliwości mamy wciąż na nowo odkrywać - mówi ks. Hubert. 

W każdą środę wieczorne nabożeństwo poświęcone jest także św. Józefowi. - Polecamy mu naszą wspólnotę, formację i każde powołanie - dodaje.

Seminaryjny kościół św. Józefa ma otwarte drzwi dla osób z zewnątrz w każdą niedzielę i ważniejsze uroczystości, kiedy to o godz. 11 przez cały rok można uczestniczyć we Mszy św.

W parafiach diecezji warmińskiej w ramach Mszy św. odmawiana jest modlitwa o nowe powołania skierowana do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Z racji Roku św. Józefa przybrała nowe brzmienie:

Matko Boża Gietrzwałdzka i św. Józefie, Opiekunie Kościoła św., wyproście dla naszej archidiecezji nowe powołania kapłańskie i zakonne. Amen.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy