Nowy numer 16/2021 Archiwum

Kult Krzyża Świętego

W Klebarku Wielkim znajduje się archidiecezjalne sanktuarium Krzyża Świętego.

W 2002 r. papież Jan Paweł II podarował archidiecezji warmińskiej relikwie Krzyża Świętego, które zostały umieszczone w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim. Abp Edmund Piszcz powołał w tym miejscu archidiecezjalne sanktuarium Krzyża Świętego.

W każdy piątek i niedzielę Eucharystia jest sprawowana w obecności wystawionych na ołtarzu relikwii Krzyża. - Niezwykłym przywilejem naszego sanktuarium jest fakt, że na ołtarzu podczas liturgii  jest nie tylko znak krzyża, ale fragment tego Krzyża, na którym umarł nasz Zbawiciel. Dla mnie, moich parafian i odwiedzających nasze sanktuarium pielgrzymów, to wielka łaska i pomoc, aby eucharystyczne misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa celebrowane w obecności relikwii przeżywać jeszcze głębiej – mówi ks. dr Wojsław Czupryński, proboszcz parafii w Klebarku Wielkim.

– Myślę, że każdy chrześcijanin, który chce świadomie przeżywać swoją wiarę stawiał pytanie Bogu: Panie, dlaczego wybrałeś krzyż? Przecież nie musiałeś. Nie musiałeś doświadczać oszczerstw, szyderstwa, fałszywych oskarżeń. Przecież odkupienie człowieka mogło dokonać się inaczej. Dlaczego zatem krzyż? Ponieważ krzyż jest lekcją miłości. Tylko wtedy potrafię kochać Boga i drugiego człowieka, kiedy umieram dla siebie. Kiedy uśmiercam w sobie pychę, egoizm – podkreśla kustosz kleparskiego sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama