Nowy numer 16/2021 Archiwum

Liturgia Wigilii Paschalnej

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie liturgii w Wielką Sobotę przewodniczył abp Józef Górzyński.

Homilię wygłosił ks. kan. Tadeusz Marcinkowski. - Na wielu drogach naszego życia i powołania szukamy zmartwychwstałego Jezusa, naszego Zbawiciela - mówił nawiązując do słów "Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego, powstał nie ma Go tu" (Mk 16,6 ).

- Pragniemy doświadczyć Jego miłości, świętości i mocy, które nas uświęcają, uzdrawiają i chronią od wszelkich przejawów zła. Pragniemy łaski Jego pokoju, który przezwycięża nasze lęki. Zawsze znajdziemy Chrystusa w Kościele, który mimo prześladowań zewnętrznych i walk wewnętrznych nie słabnie i nie zginie. Będzie istniał, mimo wszystko, do końca czasów. Ta moc nie pochodzi od ludzi, ale od żyjącego Boga - przypomniał ks. Marcinkowski.

- W sakramentach świętych doświadczamy Bożego życia, którego nie zniszczy nawet śmierć. Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią będzie naszym zwycięstwem. Jezus umarł, bo był prawdziwym Człowiekiem, zmartwychwstał, bo jest prawdziwym Bogiem. Mocą swojego ducha zabił śmierć, morderczynię człowieka, wzbudzającą w ludzkim sercu strach, niepokój i smutek. Odczuwamy bliskość żyjącego Jezusa w czasie modlitwy. Słyszymy Jego głos rozważając słowa Pisma Świętego. Mówi do nas również przez prozaiczne i znaczące wydarzenia życia. Jezus żyje! - mówił kapłan.

- Świadczy o tym Jego pusty grób w Jerozolimie, nawiedzany przez miliony pielgrzymów oraz pogrzebowe szaty Całunu Turyńskiego i Chusty z Manopello, o których naukowcy, po wielu szczegółowych badaniach, stwierdzili, że nie zostały uczynione ręką ludzką. Cuda Eucharystyczne, potwierdzone przez profesorów i laboratoryjne narzędzia, wskazują na "tkankę serca Osoby Cierpiącej w stanie przed agonią". Jezus zmartwychwstał! Świadczą o Nim miliony męczenników, którzy na przestrzeni 2000 lat chrześcijaństwa z powodu wyznawanej wiary w Chrystusa utracili doczesne życie. Nie lękali się śmierci, bo zaufali Jezusowi. O Jego zmartwychwstaniu świadczą również święci, ludzie tej ziemi, którzy przemienieni wewnętrznie łaską Bożą stali się darem dla Kościoła i świata. O Jezusie zmartwychwstałym świadczą miliardy chrześcijan, duchownych i świeckich, ludzi, różnych epok, kultur, języków i ras, którzy na przestrzeni wieków czczą Go jako swojego Boga, Zbawiciela, Lekarza i Przyjaciela. Bóg nie umarł! - przekonywał ks. Marcinkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama