Nowy numer 16/2021 Archiwum

Gietrzwałd. Nowa monstrancja

W Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym "Domus Mariae" w Gietrzwałdzie trwa remont generalny. Powstaje m.in. nowa kaplica.

Remont ma się zakończyć do połowy tego roku. Poświęcenie kaplicy zaplanowano na 27 czerwca, w rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Zanim to jednak nastąpi, należy jeszcze wszystko wyposażyć. Obecnie zbierane są pieniądze na monstrancję, która stanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.

Monstrancja gietrzwałdzka wzorowana jest na tej z Niepokalanowa, a ta z kolei nawiązuje do słów papieża Jana Pawła II, który mówił, że Maryja jest „pierwszym w historii świata tabernakulum”, i tłumaczył, że Ona jest bramą prowadzącą do Chrystusa. Projekt będzie odpowiednio dopasowany do Gietrzwałdu – w nimbie pojawią się liście klonu oraz kamienie w biało-czerwonych barwach, które mają symbolizować rolę, jaką Gietrzwałd oraz objawienia z 1877 r. odegrały w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

W przygotowania i zbiórkę pieniędzy na monstrancję włączyło się wiele osób. – Bóg jest Bogiem bliskim człowiekowi, zawsze tego chciał – przychodził do ludzi, do grzeszników, rozmawiał, dotykał. Zostawił nam siebie w Najświętszym Sakramencie, byśmy zawsze mogli się z Nim spotkać – uważa Magdalena Sztelman. – Czasem jest tak, że jak Samuel słyszymy, iż Bóg coś do nas mówi, słyszymy Jego słowa i potrzebujemy miejsca, gdzie możemy się nad tym zastanowić. Kaplica adoracji daje nam to wyciszenie, ten spokój i ten czas, którego potrzeba, żeby zdążyć się wyciszyć i słuchać Jezusa – dodaje.

Podkreśla, że w jej życiu Maryja oraz Gietrzwałd pełnią ważną rolę. – Na obrazie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej wskazuje Ona na Jezusa, a On pokazuje księgę. Maryja zawsze wskazuje na Chrystusa, prowadzi do Niego i ta monstrancja też to pokazuje. Chcę się na Niej wzorować, nieść innym ludziom Jezusa – mówi pani Magdalena.


Więcej informacji o zbiórce można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama