Nowy numer 26/2022 Archiwum

Ufam i nie wątpię

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Olsztynie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Janusz Ostrowski.

W homilii podkreślał, że Chrystus wysłużył każdemu z nas łaskę miłosierdzia i wyjaśniał, czym ono jest, jak można je otrzymać i co jest przeszkodą, by go nie dostąpić.

– Miłosierdzie to nie jest litość Boga nad biednym człowiekiem. Miłosierdzie wypływa z miłości. Bóg jest miłosierny, bo kocha. Gdy widzi człowieka, który zanurzył się w bagnie grzechu i błaga o ratunek, uznając swoją winę, wtedy z miłości Bóg działa, okazując miłosierdzie – mówił bp Ostrowski. Największą przeszkodą, by dostąpić Bożego miłosierdzia, jest pycha, stąd tak ważne są słowa Chrystusa wypowiedziane do s. Faustyny: „Jezu, ufam Tobie”.

– To znaczy, że wiem, że to, co mówisz, jest prawdą. Ufam i nie wątpię. Ufam Tobie – podkreślał biskup. Pycha powoduje, że mamy fałszywe mniemanie o sobie, a człowiek zaczyna oceniać siebie jako równego Bogu. – Grozi to temu, któremu wydaje się, że wszystko od niego zależy, a to, co ma, to owoce jego zdolności i pracy. Sam dla siebie jest tym, który tworzy, co jest dobre i co jest złe. Nie odkrywa prawdy, a ją tworzy. Taka postawa uniemożliwia działanie Bożego miłosierdzia – mówił. Taki człowiek nie powie: „Jezu, ufam Tobie”, a: „Jezu, ufam sobie”.

– Jeśli zwątpisz w Boże miłosierdzie, to już nikt ci nie pomoże. Jeżeli zaufasz, będziesz miał udział w Bożej miłości. Chrystus będzie o ciebie walczył do końca twojego życia ziemskiego, abyś nie zginął. Pycha jest przeszkodą do Bożego działania w naszym życiu. Ufność i prawda o sobie jest zaproszeniem Boga do naszej codzienności – podsumował bp Janusz Ostrowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama