W Szpitalu Pulmonologicznym w Olsztynie ruszył projekt badań przesiewowych w kierunku diagnostyki raka płuc.
Ten program kierujemy do palaczy obecnych i byłych, którzy przynajmniej przez 20 lat palili papierosy i są w wieku 50-74 lata - mówi dyrektor ośrodka Irena Petryna. - Rak płuc to cichy zabójca, gdyż potrafi rozwijać się w organizmie człowieka nawet piętnaście lat. Kiedy daje już oznaki, często leczenie jest już bardzo trudne i nie zawsze gwarantuje sukces. Dlatego lepsza jest profilaktyka - podkreśla.
Wyjaśnia, że osoby zgłaszające się do programu przechodzą rozmowę kwalifikacyjną, podczas której wypełniane są ankiety. - Osobom przyjętym do programu zostanie wykonane zdjęcie tomografii komputerowej niskoemisyjnej, a następnie lekarz omówi wynik z pacjentem. W zależności od tego, jaka będzie diagnoza, zostanie ustalony dalszy tok leczenia - wyjaśnia I. Pertyna. Dodaje, że zakwalifikowana osoba będzie pod kontrolą medyczną do 2023 roku.
- Profilaktyka raka płuca jest profilaktyką ciężką, opartą na świadomości pacjentów, ponieważ płuca nie bolą. W związku z czym pacjenci z dolegliwościami przychodzą do nas bardzo późno, a jeśli przychodzą późno, to i możliwości leczenia mamy ograniczone. Jeżeli mamy proces nowotworowy zaawansowany, to możliwość pomocy, mimo zaawansowanych metod leczenia, jest nikła. Ten program daje szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości w płucach, co daje ogromne szanse na wyleczenie - wyjaśnia Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych.