Nowy numer 24/2021 Archiwum

Intencje i prośby

23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha, patrona głównego archidiecezji warmińskiej.

Z tej okazji w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie sprawowana była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Józef Górzyński.

- Papież Franciszek powiedział, że św. Wojciech był człowiekiem wielkiej wiary, głębokiej modlitwy i męstwa, a jego męczeństwo stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce. Dziś modlimy się za naszą archidiecezję, by pozostała wierna wartościom, za które patron tego dnia poniósł śmierć męczeńską - mówił proboszcz ks. Andrzej Lesiński.

- Dziś kierujemy do św. Wojciecha nasze intencje i prośby. Szczególnie modlimy się za śp. abp. Wojciecha Ziembę, który co roku w tym dniu obchodził swoje święto patronalne. Za wstawiennictwem św. Wojciecha powierzamy go miłosiernemu Bogu. Jednocześnie dziękujemy za dzieła, które dokonał. Abp Wojciech całe swoje dorosłe życie związał z tą ziemią, pozostawiając cenny ślad swojej obecności - podkreślał abp Józef Górzyński.

Ksiądz Jacek Wojtkowski przypominał, że św. Wojciech poniósł śmierć męczeńską na terenie byłej diecezji warmińskiej, a obecnie diecezji elbląskiej. - W doświadczeniu wiary mamy świadomość, że Kościół rodzi się na grobach męczenników. Wielkim promotorem kultu św. Wojciecha na terenie diecezji warmińskiej był bp Józef Glemp, późniejszy prymas Polski. On sprowadził relikwie męczennika na Warmię z Gniezna - mówił ks. Wojtkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama