Nowy numer 25/2021 Archiwum

Rzym. Beatyfikacja o. Jordana

W sobotę 15 maja o. Franciszek Maria od Krzyża Jordan, założyciel zgromadzeń zakonnych salwatorianów i salwatorianek, zostanie ogłoszony błogosławionym.

W Polsce salwatorianie obecni są od 1900 r., kiedy to w Krakowie powstał pierwszy dom zakonny. Obecnie jest ich w kraju 39. - Niezwykle ważne są słowa o. Jordana, który mówił, że „dopóki jest na świecie jeszcze jeden człowiek, który nie zna Boga i nie kocha Go ponad wszystko, nie możesz ani chwili spocząć”. To takie nasze ideowe hasło, w duchu którego realizujmy nasze duszpasterstwo. Idziemy do wszystkich, nawet tam, gdzie nikt inny iść nie chce. Rozmawiamy z każdym, pracujemy z wierzącymi, wątpiącymi, niewierzącymi, a resztę zostawiamy Bogu i Jego łasce - podkreśla ks. Rafał Chwałkowski SDS, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Węgorzewie. To jedna z parafii prowadzonych przez salwatorianów na Mazurach.

Ojciec Jordan urodził się 16 czerwca 1848 r. w Gurtweil. W 1874 r. rozpoczął studia teologii i filologii na Uniwersytecie Ludwika Alberta we Fryburgu w Bryzgowii, a po ich ukończeniu rozpoczął przygotowanie do kapłaństwa. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1878 roku. Cały czas rozwijało się w nim przekonanie, że Bóg wzywa go do założenia w Kościele nowego dzieła apostolskiego - w 1881 r. w Rzymie oficjalnie zostało zainaugurowane Apostolskie Towarzystwo Nauczania, które w 1883 r. zostało przekształcone w zgromadzenie zakonne pod nazwą Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (salwatorianie).

15 maja w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie odbędzie się beatyfikacja o. Jordana. Transmisja z polskim komentarzem będzie dostępna przez internet na kanale EWTN Polska (TUTAJ).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama