– Dzięki pierwszym piątkom dzieci mogą uczyć się nieskończonej miłości Boga, którą otrzymują dzięki Jezusowi, mogą tę miłość odwzajemniać i dążyć do tego, aby być do Niego podobnymi – mówi Jolanta Teresa Kowalska.
Na początku XX w. kult Serca Bożego przeżywał swój rozkwit – wiele parafii i miejscowości postanowiło oddać się Sercu Zbawiciela. Na Warmii mamy trwałe pamiątki tych wydarzeń – kaplice, kościoły i figury. W tym roku przypada 100. rocznica aktu zawierzenia Polski Sercu Bożemu. Również archidiecezja warmińska zostanie mu zawierzona – stanie się to 6 czerwca, w 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Olsztynie.
Szkoła trwania przy Nim
– Przez minionych 100 lat wiele zmieniło się w Polsce. Dostrzegamy osłabienie naszej wiary, dlatego powinniśmy na nowo odkryć łaski, które nam daje Serce Jezusa – uważa ks. kan. Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii NSPJ w Olsztynie. Podkreśla, że ten kult ma duże znaczenie w życiu parafii. – Dowodem na to są pierwsze piątki miesiąca. Tego dnia z inicjatywy wspólnot parafialnych w naszym kościele trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Ważne jest to, że nie chcemy wypełnić tego czasu tylko modlitwami odmawianymi wspólnie, ale uczymy się trwania przy Sercu Jezusa. Pomaga nam w tym szczególnie Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ, które działa przy naszej parafii – podkreśla ks. Janusz.
Jego zdaniem potrzebne jest odnowienie praktyk religijnych związanych z tym nabożeństwem. – Widać, że nie ma tyle osób co dawniej. Ten kult związany jest z miłością bezinteresowną, bo na to wskazuje Serce Boże, a tej zawsze brakuje w świecie. Trzeba zaznaczyć również intencję Mszy św. tego dnia – przebłagalnej za grzechy nasze i całego świata – dodaje.
Drogowskaz dla dorosłych
W czerwcu szczególne zaproszenie do krzewienia kultu Serca Pana Jezusa skierowane jest do dzieci, które pierwszy raz przyjęły Pana Jezusa i mogą rozpocząć praktykę pierwszych piątków miesiąca. – To bardzo ważny element formacji dzieci. Zawsze im mówię: „Kto dziewięć pierwszych piątków odprawi jak trzeba, nie umrze w grzechu, lecz pójdzie do nieba” – mówi Jolanta Teresa Kowalska, katechetka. – Zachęcam je, żeby korzystały z życia sakramentalnego, aby przybliżały się do Pana Jezusa, umacniały z Nim więź. Nazywam je „duchowym kołem ratunkowym”. Praktykowanie pierwszych piątków miesiąca pomaga wypracować dzieciom nawyk regularnej spowiedzi i częstego przyjmowania Pana Jezusa w Komunii św. – zaznacza.
Katechetka mówi, że te nabożeństwa kształtują w dzieciach postawę chrześcijańskiej miłości. – Mogą uczyć się nieskończonej miłości Boga, którą otrzymują dzięki Jezusowi, i mogą tę miłość odwzajemniać, i dążyć do tego, aby być podobnymi do Niego. Tego uczą je słowa modlitwy: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego” – wyjaśnia. Niezastąpionymi nauczycielami tej formy pobożności są rodzice. – Pan Jezus powiedział: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im” i te słowa powinny być dla rodziców szczególnym drogowskazem czy też podpowiedzią – uważa pani Jolanta.
Akt zawierzenia archidiecezji Sercu Bożemu
Odbędzie się 6 czerwca podczas Mszy św. o godz. 17 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się