Nowy numer 25/2021 Archiwum

Relikwie dwunastu apostołów

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej wzbogaciło się o nowe eksponaty z dziedziny złotnictwa.

Dzięki życzliwości ks. prał. Andrzeja Lesińskiego, proboszcza konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej wzbogaciło się o nowe eksponaty z dziedziny złotnictwa. W czerwcu trafią one na wystawę.

- Większość eksponatów znajdujących się w muzeum pochodzi z parafii. Zostały one ze względu na wartość artystyczną i historyczną wyłączone z liturgii. To, co ks. Lesiński przekazał, są to perełki - wyjaśnia dyrektor muzeum ks. Zbigniew Czernik.

Na uwagę zasługuje monstrancja fundacji kard. Michała Radziejowskiego, wykonana ze złota w warszawskim warsztacie w XVII w. Zdobiona kamieniami szlachetnymi i perłami. Na stopie znajduje się herb kardynała. Innym nabytkiem jest kielich fundacji bp. Marcina Kromera, datowany na ok. 1550 r. Na spodzie stopy inskrypcja: Mart. Cromervs Can. Crac. Et V emptvm refici cvravit ANO DOM 1568. Kielich srebrny, pozłacany, dekorowany kamieniami szlachetnymi i drucikami tworzącymi misterne wzory.

- Z fundacji bp. Szembeka pochodzą kielich i relikwiarz. Relikwiarz jest o tyle ciekawy, że znajdują się w nim relikwie dwunastu apostołów. Są podpisane i w dobrym stanie. Kwestią uzgodnień jest, czy pozostaną w muzeum, czy trafią do kultu. Z racji wartości relikwiarza wskazane jest, by był zabezpieczony w muzeum. Z racji rangi relikwii, by trafiły do kultu - wyjaśnia ks. Czernik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama