Nowy numer 25/2021 Archiwum

Z Pieniężna do Togo

Po roku przygotowań kontener z darami dla polskich misjonarzy werbistów w Togo i ich podopiecznych opuścił Pieniężno.

Wczesnym rankiem 1 czerwca po przeszło roku przygotowań kontener z darami dla polskich misjonarzy werbistów w Togo i ich podopiecznych opuścił plac przed budynkiem Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

- Trwało to tak długo, gdyż opóźnienie były spowodowane ogólną sytuacją w kraju i na świecie związaną z pandemią koronawirusa. Mimo pochmurnego poranka radość i świadomość tego, że zapakowane rzeczy w kontenerze wreszcie wyruszyły do miejsca swego przeznaczenia, sprawiły, że nikt tego nie zauważył, a oczekiwany od dawna dzień wydawał się słoneczny i niezwykły. Dziewięć ton darów wreszcie opuszcza Polskę - mówi o. Wiesław Dudar SVD.

W kontenerze znalazły się artykuły sanitarne i opatrunkowe, środki higieny (szczoteczki i pasta do zębów, mydło, szampony, żele pod prysznic, proszki do prania, pościel szpitalna, ręczniki. Nie zabrakło artykułów szkolnych (zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, farby i plecaki). W kontenerze znalazły się też: gabinet dentystyczny, wózki inwalidzkie, wyposażenie gabinetu okulistycznego, szlifierka i sprzęt do obróbki szkieł optycznych, tablice do badania wzroku, składane łóżka z materacami, odzież na cele charytatywne, materiały krawieckie, rowery dla katechistów. Nie zabrakło także dewocjonaliów: figury sakralne (Serce Jezusa M. Boża, św. Józef, św. Anna), bielizna, szaty i naczynia  liturgiczne, obrazy Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II, Matki Bożej, witraże do kościołów, różańce, medaliki, krzyżyki.

- Zawartość kontenera to dary dobrodziejów i przyjaciół misji, które zostały zebrane w ramach różnych akcji misyjnych, przeprowadzonych przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz inne referaty i domy misyjne werbistów w Polsce. Od lat dużą pomoc udziela też poznańska Fundacja „Redemptoris Missio” i wielu ludzi dobrej woli - wymienia werbista.

Podkreśla, że dary te trafią do misyjnych szpitali, ośrodków zdrowia, szkół i parafii w Togo, a ich dystrybucją zajmie się niezastąpiony o. Marian Schwark SVD. Koordynacją wysyłki kontenera zajmował się o. Mariusz Góryjowski SVD.

- Referat Misyjny w Pieniężnie serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy finansowo i w postaci darów wsparli jego przygotowanie i wysyłkę - dodaje o. Wiesław Dudar SVD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama