Posłaniec Warmiński

30. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II

W WSD MW Hosianum w Olsztynie rozpoczęły się uroczystości związane z 30. rocznicą wizyty papieża Polaka na Warmii.

Dokładnie 30 lat temu, 5 czerwca 1991 r., Jan Paweł II przybył do Olsztyna. - Dzisiaj chcemy te wydarzenia przywołać, przypomnieć jak były ważne, jak są cięgle żywe, ciągle warte, aby do nich nawiązywać. Treści, które pozostawił nam św. Jan Paweł II, pragniemy ciągle rozważać, bo one nas tworzą i tak jak były ważne dla tych, do których były skierowane, tak samo są ważne dla nas, tu żyjących. Obejmują one problemy ówczesnego człowieka, ale także i dzisiejszego - mówił na początku spotkania w Hosianum abp Józef Górzyński.

W Bibliotece WSD MW Hosianum i Wydziału Teologii UWM została dziś otwarta wystawa, na której znalazły się m.in. szaty liturgiczne używane przez JPII w czasie wizyty w Olsztynie, podarowany wówczas wspólnocie seminaryjnej przez papieża kielich, karty wstępu na spotkanie z papieżem, a także medale, znaczki pocztowe i numizmaty. Otwarcie wystawy poprzedziło spotkanie, podczas którego abp Edmund Piszcz oraz Roman Przedwojski, były wojewoda olsztyński, wspominali pielgrzymkę papieża i przygotowania do niej. - Gdy w Rzymie omawialiśmy z Janem Pawłem II program jego pielgrzymki, jako biskupi z uznaniem przyjęliśmy temat Dekalogu. Jan Paweł II mówił, że Dekalog to synteza Bożej mądrości. Mądrości, w jakiej człowiek winien uczestniczyć przez świadomy wybór. Na wizytę Ojca Świętego w Olsztynie przypadło Przykazanie 8, dlatego centralnym tematem homilii stała się Prawda. Osadzona została w zdaniu „Ja Jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. W tych słowach został zawarty dla człowieka program, by kroczyć drogą prawdy i nadać życiu właściwą wartość - mówił abp Piszcz.

Ks. dr Zbigniew Czernik przybliżył słuchaczom tematykę wystawy, a ks. dr Hubert Tryk, rektor Hosianum, mówił o duchowych owocach pielgrzymki z 1991 r. - Istotą wydarzenia miało być umocnienie wiary i przypomnienie nam Dekalogu. Trudno wymienić i nazwać wszystkie owoce duchowe, a nawet je określić, ponieważ dotyczą bardzo intymnej sfery w człowieku, jaką jest sfera ducha. Większość osób na pytanie, czy wizyta papieża wpłynęła na ich życie duchowe, najczęściej odpowiadała „tak”. Jednak trudniej wymienić konkretne owoce. Jednak już samo to zdecydowane potwierdzenie jest cennym świadectwem pewnego procesu duchowego, który zaistniał dzięki wizycie Jana Pawła II w Olsztynie - mówił ks. Tryk. Przytoczył świadectwo ówczesnego kleryka, który podczas wizyty zauważył, że papież Polak wiele czasu poświęcał na indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu. - To sprawiło, że bardziej docenił praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu, starał się modlić w taki sposób, co - jak sam zauważył po latach - znacząco wpłynęło na jego późniejsze posługiwanie kapłańskie i kult Eucharystyczny, który rozwinął w swoim życiu - opowiadał ks. Tryk.

Jutro w niedzielę 6 czerwca odbędzie się uroczysta Msza św. na placu przy papieskim krzyżu w Olsztynie (ul. Pana Tadeusza). Liturgii przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński, a homilię wygłosi abp senior Edmund Piszcz, Na tę uroczystość z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych (odstępy 1,5 m) zaproszenie są wszyscy wierni archidiecezji warmińskiej. Transmisja uroczystości będzie dostępna na antenie Polskiego Radia Olsztyn i na stronie archwarmia.pl oraz Radia Olsztyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..