Nowy numer 25/2021 Archiwum

Zawierzenie Najświętszemu Sercu Jezusa

W kościele NSPJ w Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy zawierzenia narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusa.

To wyjątkowy dzień dla naszej parafii i archidiecezji. Oprócz uroczystości związanej z 30. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Olsztynie dziś odbędzie się odnowienie aktu zawierzenia naszej archidiecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - mówił na początku Eucharystii ks. kan. Janusz Wieszczyński.

W Kościele w Polsce trwa rok Jubileuszu 100-lecia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 1920 r., w obliczu bolszewickiego zagrożenia, polscy biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora poświęcili naród polski i całą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz ponownie obrali Matkę Bożą Królową Polski.

Biskupi prosili wtedy: „W chwili, gdy nad Ojczyzną i Kościołem naszym gromadzą się chmury ciemne, wołamy jak niegdyś uczniowie Twoi zaskoczeni burzą na morzu: »Panie, ratuj nas, bo giniemy«. I jak niegdyś, wyciągnąwszy prawicę, jednym słowem uspokoiłeś burzę, tak oddal, Panie, teraz od nas grożące nam niebezpieczeństwo”. Trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 r., miała miejsce zwycięska bitwa warszawska zwana „cudem nad Wisłą”.

Papież Benedykt XV na wieść o tym wydarzeniu pisał do polskich biskupów: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim, Ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej. Zaiste, powzięliście zamiar najpożyteczniejszy, jak nigdy: cóż bowiem można wynaleźć zbawienniejszego w tym przewrocie wszechrzeczy, jak wzmożenie miłości Pana Jezusa, który stanowi obronę i mocną podstawę każdej Rzeczypospolitej”.

- Kult serca Jezusa przypomina nam, że Chrystus umiłował nas nieskończoną miłością. W sercu Jezusa jest symbol i obraz nieskończonej miłości Boga, która ma nas pobudzać do miłości wzajemnej - mówił w homilii ks .kan. Lucjan Świto.

Po zakończeniu Mszy św., podczas nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, przewodniczący modlitwie abp Józef Górzyński odnowił akt zawierzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama