Nowy numer 29/2021 Archiwum

Dobre Miasto. Muzyka na dziedzińcu

Na dziedzińcu bazyliki kolegiackiej w Dobrym Mieście odbył się trzeci koncert z serii Musica Warmiensis.

Zaprezentowane utwory opracowano na podstawie rękopiśmiennych zapisów nutowych z XVIII w. odnalezionych w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

- Co roku sięgamy po coraz bardziej rozbudowane kompozycje i coraz bardziej utytułowanych wykonawców. Program tegorocznego koncertu zapowiada się bardzo ciekawie, choćby z tego względu, że orkiestra będzie poszerzona o dodatkowe instrumenty - mówi koordynator projektu, dyrektor biblioteki ks. Tomasz Garwoliński.

Podczas koncertu widzowie usłyszeli cztery kompozycje. - Jedną jest symfonia. Nie reprezentuje muzyki kościelnej, Jest to bardziej muzyka dworska, która uświetniała spożywanie posiłków. Drugą jest Litania Loretańska z naszych zbiorów. Kolejne to dwie arie - wymienia ks. Garwoliński i wyraża zadowolenie, że koncerty na dziedzińcu bazyliki kolegiackiej stały się już tradycją w Dobrym Mieście.

Utwory wykonał Zespół „Cappella Warmiensis Restituta” w składzie: Mikołaj Zgółka (skrzypce, koncertmistrz), Kamila Guz (skrzypce), Natalia Reichert (altówka), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Krzysztof Sokołowski (kontrabas), Paweł Hulisz (trąbka), Emil Miszk (trąbka), Maja Wiśniewska (flet traverso), Karolina Zych (flet traverso), Dominika Stencel (róg naturalny), Mateusz Cendlak (róg naturalny), Urszula Stawicka (pozytyw). Soliści: Ingrida Gápová (sopran), Piotr Olech (kontratenor), Aleksander Rewiński (tenor), Andrzej Zawisza (bas).

Koncert został dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama