Priorytetem jest obecnie sekwencjonowanie genomu koronawirusa - mówił Adam Niedzielski.
Przed Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie odbyła się konferencja z udziałem Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.
Minionej doby w Polsce wykryto 241 zakażeń koronawirusem, w naszym regionie 2 przypadki. - W tej chwili, by wykryć 250 przypadków, wykonujemy około 50 tys. badań, co oznacza, że odsetek dodatni wyników badań jest rzędu pół procenta. W czasie, gdy ponad rok temu wykrywaliśmy te same 250 zakażeń, mieliśmy tych badań wykonanych kilka tysięcy - mówił w Olsztynie minister Niedzielski.
- Priorytetem w walce z pandemią nie jest obecnie organizacja łóżek szpitalnych, nie jest już nawet organizacja procesu szczepień, bo on jest świetnie zorganizowany, ma swoją dynamikę, mamy zapewnione dostawy. W tej chwili priorytetem, czyli tym, co musimy odbudować, zbudować i powiększyć potencjał jest zbudowanie możliwości sekwencjonowania genomu czyli badania z jakim typem, wariantem wirusa mamy do czynienia - podkreślił A. Niedzielski.
- Tych wariantów, które są określone przez WHO jako alertowe, jest kilka. Tym realnie najbardziej zagrażającym Polsce jest wariant Delta, wcześniej nazywany wariantem indyjskim. W tej chwili w Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu, to nie są już pojedyncze przypadki. Musimy w tym momencie postawić na ich identyfikację, która pozwala stwierdzić z jaką wersją wirusa mamy do czynienia, a z drugiej strony chodzi o to, by ta identyfikacja była jak najszybsza - podkreślił minister.
Mówił również o inwestycjach w sieć laboratoriów w sanepidach - rząd przeznaczy na ten cel ponad 6,5 mln. złotych. - W tej chwili potencjał to ponad tysiąc próbek tygodniowo, za chwilę ten potencjał to będzie kilka tysięcy próbek tygodniowo, co w gruncie rzeczy oznacza, że będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń. To będzie fundamentalna zmiana - dodał A. Niedzielski, tłumacząc, że to m.in. będzie oznaczać brak konieczności wysyłania próbek za granicę.
- W laboratorium w Olsztynie już w marcu ruszyły pierwsze prace nad sekwencjonowaniem genomu i jest świetny zespół, który potrafi z dużym doświadczeniem, w bardzo szybkim czasie identyfikować poszczególne mutacje i przekazywać nam spójne informacje - zaznaczył A. Niedzielski.