- Katedra jest najważniejszą świątynią w diecezji. Najpierw jest zawsze przestrzenią kultu i wyznawania wiary, jednak ściśle z tym wiąże się sztuka, w tym muzyka organowa - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski.
Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku prawdopodobnie należy do najstarszych festiwali w Polsce. W tym roku odbędzie się on po raz 54.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz parafia Wniebowzięcia NMP. W tym roku festiwal zmienia swoją formułę - zmienią się dzień i godzina. Wcześniej koncerty odbywały się w niedzielę o godz. 14. Od tego roku będą odbywały się w sobotę o 19.30.
- Doszliśmy do wniosku, że będzie to lepsza pora, bo po koncercie będzie można cieszyć pięknym zachodem słońca nad Zalewem Wiślanym - wyjaśnia proboszcz. - Również cieszy nas to, że w tym roku uczestnictwo w koncercie jest bezpłatne. Będzie to możliwe dzięki dofinasowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz władzom wojewódzkim. - Odwiedzający nas turyści wracają do nas po raz kolejny. Nie brakuje też tych, którzy fromborskie wzgórze odwiedzają pierwszy raz. Stąd przed nami wciąż jest zadanie, by rozpowszechniać te miejsce związane z historią Warmii i ważnymi osobami związanymi z Fromborkiem, jak Mikołaj Kopernik, kard. Hozjusz czy bp Marcin Kromer - dodaje.
54. Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku
* koncerty odbywają się o 19.30
26 czerwca
Martin Gregorius - organy
Łukasz Długosz - flet
Agata Długosz - flet
10 lipca
Błażej Musiałczyk - organy
Art’n’Voices - zespół wokalny
17 lipca
Hanna Dys - organy
Szymon Zawodny - saksofon
24 lipca
Filip Presseisen - organy
program: Film z 1903 roku Żywot i męka Jezusa Chrystusa - improwizacja organowa na żywo
31 lipca
Roman Perucki - organy
Maria Perucka - skrzypce
7 sierpnia
Julian Gembalski - organy
15 sierpnia, godz. 15:30
Jarosław Tarnawski - organy
Damian Kurek - trąbka
Mateusz Wołczański - trąbka
Mikołaj Olech - waltornia
Zbigniew Starosta - puzon
Zbigniew Wilk - tuba