Szkolenie z zakresu ochrony nieletnich

Adresatami wydarzenia byli nauczyciele Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie.

Nauczycieli Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu prewencji i ochrony dzieci i młodzieży.

- Wiedza na ten temat jest bardzo potrzebna i musimy w tej dziecinie wciąż się doszkalać. Dzieci mamy chronić, ponieważ są bezbronne. Każde z nich zasługuje na szczęśliwe dzieciństwa i to im się od nas należy - mówi Anna Kobarynka-Łysek, dyrektor jednej z placówek.

Podkreśla, że ta troska wpisuje się w misję pedagogiczną każdego pracownika szkoły.
- Mamy nie tylko przekazywać wiedzę, ale nade wszystko wychowywać i chronić dziecko w każdym czasie. Nauczyciel musi być świadomy, czujny i wychwytywać niebezpieczeństwa jakie grożą dziecku. Ma stanąć w jego obronie - dodaje.

Szkolenie odbyło się przy wsparciu finansowym Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Poprowadzili je m.in: Małgorzata Stolarska - psycholog, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie, Agnieszka Szajda - pedagog, doktor z zakresu edukacji medialnej, trener Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz Stowarzyszenia Pedagogów NATAN i ks. Cezary Opalach - delegat Archidiecezji Warmińskiej ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

- Ochrona dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem, w tym szkodliwymi treściami, wynika bezpośrednio z obowiązków nauczyciela wyartykułowanych w ustawie Karta Nauczyciela. Aby ten obowiązek dobrze wypełniać konieczny jest stały rozwój i poszerzanie swojej wiedzy odnośnie aktualnych zagrożeń i adekwatnych form pomocy. Skuteczna ochrona wymaga pielęgnowania pewnej wrażliwości, stąd wynika potrzeba ciągłego uświadamiania istnienia różnorakich zagrożeń - mówi Małgorzata Stolarska.

Zaznacz, że potrzeba więcej osób wrażliwych na krzywdę dzieci.
- Badania pokazują, że ilość wypadków krzywdzenia dzieci, w tym wykorzystania seksualnego, na przestrzeni lat nie ulega wielkim wahaniom. Tym natomiast, co się zmienia, jest ilość zgłoszeń tych zdarzeń organom ścigania. Im więcej jest sytuacji ujawniania sytuacji krzywdzenia, tym większa ilość dzieci wymagających pomocy. Dlatego też potrzeba więcej osób umiejących udzielić wsparcia na etapie ujawnienia krzywdzenia, a potem specjalistów, którzy przeprowadziliby dziecko przez proces radzenia sobie z traumą - wyjaśnia.

Podczas szklenia został poruszany również temat wykorzystania dzieci w sieci.
- Świat nowych technologii jest na tyle wciągający i dynamiczny, że łatwo mu się poddać. Ten świat jest potrzebny w kontekście epoki jakiej żyjemy, gdzie wiele narzędzi technologicznych pomaga nam w funkcjonowaniu. Źle używane pozbawiają nas zdrowego krytycyzmu i dystansu oraz narażają na uległość zachowaniom ryzykownym, czy też na kontakt ze szkodliwymi treściami - mówi Agnieszka Szajda.

- Zapobieganie krzywdzeniu powinno zacząć się od wrażliwości na dzieci, na ich świat i ich potrzeby. Ochrona może być skuteczna, jeśli jest zapewniana we wszystkich środowiskach, w jakich funkcjonuje dziecko: rodzina, szkoła, parafia, itd., i przez wszystkich dorosłych, jacy się z nim spotykają - wyjaśnia pani Małgorzata. Współpraca między środowiskiem Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie i diecezji warmińskiej, jaka tym szkoleniem została zapoczątkowana, daje szansę na podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych dzieci - dodaje.

- Takie szkolenia są bardzo potrzebne, ponieważ spotykam się wielokrotnie z bezradnością nauczycieli, czy też rodziców. Dynamika świata cyfrowego i możliwości wykorzystania dzieci w sieci jest tak duża, że wymaga regularnej refleksji nad tymi zjawiskami - dodaje pani Agnieszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..