Nowy numer 29/2021 Archiwum

Olsztyn. W niedzielę rozpoczynają się koncerty organowe

Po raz 43. odbędą się Olsztyńskie Koncerty Organowe w bazylice św. Jakuba.

Kontynuujemy koncerty organowe i cieszymy się, że w ubiegłym roku nie przerwaliśmy tej tradycji mimo pandemii. Od wielu lat nasi melomanii gromadzą się w wakacyjne niedziele po Mszy św. o 19.00, by uczestniczyć w naszych koncertach. Warto zaznaczyć, że oba instrumenty organowe są po gruntownej renowacji - mówi ks. prał. Andrzej Lesiński, proboszcz.

- To wielkie organy (wprawdzie wielokrotnie przebudowywane, jednak odbudowane z wykorzystaniem historycznych piszczałek) oraz - a może przede wszystkim - organy małe, nad chórem, na których z pewnością grywał sam Nowowiejski i które przetrwały do naszych czasów w stanie niezmienionym. Cieszmy się więc, że możemy tu przychodzić, słuchać najlepszych artystów w Polsce, którzy w tym roku gościć u nas będą po wieloletniej przerwie, albo po raz pierwszy - mówi Jarosław Tarnowski, dyrektor artystyczny OKO.

Obecnie trwa Jubileuszowy Rok Jakubowy, więc dzień patrona Olsztyna i katedry zostanie podkreślony podczas wieczornego koncertu. - Szczególnym punktem tegorocznego programu będzie z pewnością uroczysty koncert wypadający w święto św. Jakuba Apostoła, a więc w dniu katedralnego odpustu. Udział w nim wezmą znakomici muzycy w bardzo bogatej obsadzie: Tomasz Ślusarczyk wraz ze swoim zespołem złożonym z trzech trębaczy i kotlisty oraz organista Daniel Prajzner - wymienia pan Jarosław.

Pandemia przeszkodziła w rozszerzeniu programu OKO. - Widocznym piętnem pandemii, które odbiło się na tegorocznym programie, jest ponownie brak gości z zagranicy. Jestem jednak pewien, że wysoki poziom tegorocznych artystów w pełni ten brak zrekompensuje, a gości zagranicznych będziemy mieli okazję zaprosić do nas w ramach kolejnych edycji festiwalu. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku - tłumaczy dyrektor artystyczny.

Podkreśla znaczenie koncertów dla miasta i regionu. - Festiwal w olsztyńskiej katedrze jest na pewno szczególny, ze względu na swoją długą tradycję, a także postać Feliksa Nowowiejskiego, patrona festiwalu, który przecież jako 20-letni młodzieniec przez niemal 3 lata był organistą katedry. Miejsce to jest więc świadkiem naszej historii, świadkiem losów postaci jakże ważnej dla naszej kultury - mówimy przecież o autorze Roty - dodaje.


Program Olsztyńskich Koncertów Organowych

4 lipca
Koncert inauguracyjny poświęcony Feliksowi Nowowiejskiemu - patronowi Festiwalu
Jarosław Tarnawski - organy

11 lipca
Marek Polański - skrzypce
Michał Białko - organy

18 lipca
Tomasz Orlow - organy

25 lipca
Koncert Jakubowy
Tomasz Ślusarczyk - trąbka
Michał Tyrański - trąbka
Damian Kurek - trąbka
Bartosz Sałdan - kotły
Daniel Prajzner - organy

2 sierpnia
Natalia Chudzicka - flet
Agnieszka Tarnawska - organy

8 sierpnia
Marek Fronc - organy

15 sierpnia
Koncert debiutów
Maciej Lewandowicz - organy

22 sierpnia
Koncert nadzwyczajny
Henryk Gembalski - skrzypce
Julian Gembalski - organy

29 sierpnia
Joanna Soczek - sopran
Tomasz Soczek - organy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama