Sodalicje Mariańskie. Rekolekcje z bł. Reginą Protmann

- Skoro pierwsza Sodalicja Mariańska powstała na Świętej Warmii, wybraliśmy właśnie to miejsce, by spotkać się na naszych rekolekcjach i świętować jubileusz - mówi Regina Pruszyńska.

W tym roku przypada 450-lecie obecności Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. - Pierwsza powstała w Braniewie, a jej członkami byli św. Andrzej Bobola i bł. Regina Protmann. Do tegorocznego jubileuszu przygotowywaliśmy się od trzech lat i każdy rok miał swoich patronów. W tym roku patronują nam właśnie ci święci - wyjaśnia Regina Pruszyńska, odpowiedzialna za formację w Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce. - Skoro pierwsza Sodalicja Mariańska powstała na Świętej Warmii, wybraliśmy właśnie to miejsce, by spotkać się na naszych rekolekcjach i świętować jubileusz. Również dlatego chcieliśmy ten czas przeżyć z bł. Reginą Protmann - dodaje.

W ramach dni skupienia uczestnicy odwiedzili klasztor Regina Caeli w Braniewie. - Chcemy zastanowić się nad dziełami, które podjęła bł. Regina. Jej siostry kontynuują te dzieła - pracę z dziewczętami, edukację, troskę o Kościół i liturgię. Sodalicja prowadzi szkoły i wiemy, że wychowanie w dzisiejszych czasach w duchu chrześcijańskim nie jest łatwe. Siostry katarzynki kontynuują dzieło Matki Reginy - formują i wychodzą do ludzi - wyjaśnia pani Regina.

- Na tych rekolekcjach odkryłem zawołanie bł. Reginy: „Jak dobry Bóg chce!”. To kilka krótkich słów, a za nimi kryje się przecież wielka głębia treści. Każdy z nas wezwany jest to tego, by tak jak ona z radością przyjmować wolę Bożą i ją wypełniać - mówi Grzegorz Baran, prezes Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Zaznacza, że sposób życia Matki Reginy jest wzorem do naśladowania dla członków federacji. - Samo jej życie wiele mówi - rozmodlona, trwająca w kontemplacji, a jednocześnie idąca do świata. Dzieła, których się podejmowała, to również nasza droga, dlatego jest nam bardzo bliska - wyjaśnia, dodając, że każdy powinien jak ona „porzucić swoją strefę komfortu, by pójść za Jezusem”.
- Rezygnacja w własnej wygody jest konieczna, byśmy dojrzale potrafili służyć Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi - dodaje.

Dni skupienia poprowadził ks. Michał Kuciński. - Poszukiwanie woli Bożej jest ciągle aktualne, tak więc treści, które zostawiła nam bł. Regina, są wciąż cenne. Szczególnie rozważaliśmy jej duchowość przez modlitwę Koronką umiłowania woli Bożej. Wszystkie wymiary umiłowania woli Bożej tam zawarte, jak: słowo Boże, Kościół, przykre doświadczenia, historia życia i powołanie - wymienia ks. Michał Kuciński.

- To są sprawy najbardziej aktualne i u bł. Reginy możemy odnaleźć wzór postępowania w tych sprawach, jak również odnajdujemy w niej orędowniczkę u Boga - wyjaśnia.


Więcej w "Posłańcu Warmińskim" nr 28/2021. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..