Nowy numer 29/2021 Archiwum

Odpust u franciszkanów

W parafii św. Andrzeja Apostoła w Barczewie obchodzono odpust ku czci św. Bonawentury.

Święty Bonawentura urodził się ok. 1217 r. w Bagnoregio. W dzieciństwie cieżko zachorował, a jego uzdrowienie przypisuje się wstawiennictwu św. Franciszka z Asyżu. Bonawentura wstąpił do franciszkanów w 1243 r., studiował filozofię, teologię, został biskupem, kardynałem i generałem zakonu franciszkańskiego. Papież Sykstus V, zaliczając Bonawenturę w poczet doktorów Kościoła, powiedział, że wraz ze św. Tomaszem z Akwinu w czasach średniowiecza byli jak dwa kandelabry oświecające światłem swej mądrości cały Kościół.

- Każdego roku gromadzimy się, by dziękować Bogu za tego wielkiego świętego. Nawet wtedy, kiedy po kasacie zakonu kościół nasz był zamknięty - był otwierany tylko kilka razy w roku na odpusty, m.in. na odpust św. Bonawentury - mówił podczas odpustowej Mszy św. o. Dawid Szulca OFM.

- Święty Bonawentura posiadł ogromną wiedzę, jednak ona nie przesłoniła mu serca, którym poznał Boga. Pragnął wszystkich zapalić ogniem miłości do Pana Boga. Gorąco módlmy się w naszych intencjach, w naszych sprawach za jego przyczyną - św. Bonawentura wiele może wyprosić. To gigant mistyki, gigant miłości do Pana Boga, do Jezusa Ukrzyżowanego, do Matki Bożej - może być dla nas przykładem i orędownikiem u Boga - podkreślił o. Szulca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama