- Chcemy w tym czasie przybliżyć postać naszego założyciela, gdyż jego droga nawrócenia i pójścia za Jezusem każdemu z nas pokazuje, na czym polega piękno odkrywania Boga w naszym życiu - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ.
W tym roku sanktuarium maryjne w Świętej Lipce jest świątynią jubileuszową w związku z trwającym Rokiem Ignacjańskim, który rozpoczął się 20 maja. Postać św. Ignacego, założyciela opiekunów świętolipskiej świątyni - jezuitów, towarzyszy w tym szczególnym czasie pielgrzymom - w sanktuarium są bowiem relikwie świętego, wystawa muzealna poświęcona jego postaci i pracy jezuitów.
- Jedną z 6 ekspozycji stałych Muzeum Jezuitów w Świętej Lipce, oprócz archeologii i ikonografii biblijnej, dziejów sanktuarium świętolipskiego, osobistego księgozbioru św. Jana Pawła II, darów z terenów misyjnych oraz ekspozycji ukazującej, jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, jest zajmująca dwie sale wystawa przybliżająca historię jezuitów w Polsce i na świecie - wyjaśnia o. Aleksander Jacyniak SJ, kustosz i superior w Świętej Lipce.
Podkreśla znaczenie tej ekspozycji w Polsce. - To jedna z zaledwie dwóch stałych prezentacji muzealnych zakonu jezuitów w skali ogólnopolskiej. Druga znajduje się w muzeum przy sanktuarium maryjnym w Starej Wsi koło Brzozowa w południowo-wschodniej Polsce - tłumaczy o. Aleksander, zaznaczając, że powodem powstania tej wystawy jest fakt, iż jezuici od prawie 400 lat posługują w świętolipskim sanktuarium, z przerwą na czas kasaty i okres po jej zakończeniu.
- W dwóch mniejszych gablotach umieszczono narzędzia osobistej ascezy zakonników oraz obcojęzyczne książki autorstwa jezuitów, opublikowane w 25-leciu 1914-1939 - od wybuchu pierwszej do wybuchu drugiej wojny światowej. W witrynie możemy obejrzeć m.in. kilkanaście egzemplarzy książek z dawnej biblioteki świętolipskich jezuitów, rozpoznawalnych po pieczątce "Bibliotheca Domus Sacrolindensis SJ" (Biblioteka Domu Świętolipskiego Towarzystwa Jezusowego) - opowiada o. Jacyniak.
Niestety, prawie cała biblioteka została spalona przez żołnierzy radzieckich po ich wkroczeniu do Świętej Lipki z końcem stycznia 1945 roku.
- W tej witrynie znajdziemy także m.in. różne egzemplarze czasopisma "Posłaniec Serca Jezusa", które w latach 1872-2017 wydawali jezuici - dodaje.
W trwającym roku jubileuszowym szczególne miejsce zajmuje ekspozycja dedykowana św. Ignacemu. - Na jednej ścianie sali poświęconej jezuitom na świecie umieszczono różne wizerunki założyciela zakonu - św. Ignacego Loyoli - i miejsc bezpośrednio z nim związanych. W większych, masywnych gablotach prezentowane są: książki, albumy, medale, medaliki i znaczki pocztowe przybliżające postać św. Ignacego Loyoli, najważniejsze dzieło jego życia - "Ćwiczenia duchowe", starodruki opublikowane od założenia zakonu jezuitów w 1540 r. do kasaty zakonu w 1773 r., publikacje prezentujące stulecie 1814-1914 - od wskrzeszenia zakonu do wybuchu I wojny światowej, świętych i błogosławionych jezuitów niebędących Polakami i zaangażowanie jezuitów w kult Serca Jezusowego - wyjaśnia.
W jezuickim muzeum można znaleźć również obrazy przedstawiające pierwszych towarzyszy św. Ignacego, świętych i błogosławionych wyznawców i męczenników, przełożonych generalnych i uczestników jednej z kongregacji generalnych zakonu. Można również zobaczyć prywatne listy św. Jana Pawła II do jednego z polskich jezuitów, w których papież wspomina Świętą Lipkę.