Nowy numer 38/2021 Archiwum

Mają głosić prawdę

W Gietrzwałdzie odbyła się uroczystość wprowadzenia do nowicjatu Krzysztofa Palusa oraz ponowienia profesji zakonnych kl. Pawła Wiśniewskiego.

Kapituła prowincjalna Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich zdecydowała o przeniesieniu formacji kleryków i nowicjuszy z Krakowa do Gietrzwałdu. Mistrzem klerykatu i nowicjatu został ks. Jarosław Klimczyk CRL, a duszpasterzem powołań ks. Łukasz Murański CRL.

Z tego powodu w dniu wspomnienia św. Augustyna, założyciela zakonu, w Gietrzwałdzie odbyła się uroczystość wprowadzenia do nowicjatu Krzysztofa Palusa oraz ponowienia profesji zakonnych kl. Pawła Wiśniewskiego i złożenia ślubów czasowych posłuszeństwa, ubóstwa, czystości.

Ks. Tomasz Ratajczak CRL podkreślał, że każdy powołany ma głosić prawdę. - Człowiek jest sobą dzięki prawdzie. Jednak nie dzięki ludzkiej prawdzie, a Bożej. Powołany ma ukazywać innym, co to znaczy być człowiekiem, co to znaczy być chrześcijaninem i co to znaczy być świadkiem prawdy i miłości. Do tego zmierzają śluby zakonne, całe życie zakonne i kapłańskie - mówił kanonik.

Ta postawa musi być niezmienna, bez względu na świat i ludzi, którzy odrzucają światło Boże. - Nawet, jeśli nas oplują, wyśmieją i wyzwą. My mamy mówić prawdę - podkreślał. Cytował słowa św. Augustyna: „Biada milczącym o Tobie, Boże, że mając mowę, stali się niemymi”. - Niemową jest człowiek, który nie mówi prawdy. Który swoim życiem nie mówi o Bogu - zauważył ks. Ratajczak CRL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama