Nowy numer 48/2023 Archiwum

Odpust w Gietrzwałdzie

Uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się 4 i 5 września.

W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się uroczystościom odpustowym w sanktuarium NMP w Gietrzwałdzie, które odbędą się 4 i 5 września.

W tym roku obchodzimy 144. rocznicę objawień NMP w Gietrzwałdzie i 55. archidiecezjalne dożynki. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

- Nasze uroczystości zaczynamy w sobotę Mszą św. o godz.18. połączoną z nieszporami. Najbardziej uroczysta Eucharystia, która odbędzie się na gietrzwałdzkich błoniach, sprawowana będzie w niedzielę 5 września o godz. 11. Poprzedzona będzie procesją z bazyliki na miejsce modlitwy z kopią obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - wyjaśnia ks. Marcin Chodorowski CRL, proboszcz gietrzwałdzkiej parafii.

Prosi, by uczestnicy uroczystości dotarli na błonia już przed godziną 10.00, co w znaczny sposób ułatwi sprawy organizacyjne. - Dojazd do Gietrzwałdu ze względu na spodziewaną dużą liczbę wiernych, z pewnością będzie utrudniony - dodaje.

Program


Tradycyjnie z okolicznych miejscowości wyruszą pielgrzymki piesze. - W tym roku również nie będzie pielgrzymki centralnej. Poszczególne grupy wyruszą z parafii, a punktem zbiorczym będą okolice lotniska na Dajtkach. Tu wyruszymy razem z zachowaniem odpowiednich odległości między grupami - wyjaśnia ks. Jarosław Dobrzeniecki, odpowiedzialny za organizację pieszej pielgrzymki do Gietrzwałdu.

Grupy pielgrzymkowe

  • Parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie ul. Barcza 2 (Nagórki) – wyjście z Parafii o godz. 4.15;
  • Parafia Św. Jakuba Apostoła w Olsztynie ul. Staszica 5 – wyjście z Parafii o godz. 5.00;
  • Parafia Najświętszego Seca Pana Jezusa w Olsztynie ul. Mickiewicza 10 – wyjście z Parafii o godz. 4.45;
  • Parafia Św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie ul. Dybowskiego 2 – wyjście z Parafii o godz. 5.30;
  • Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Olsztynie ul. Żytnia 68 (Dajtki) – wyjście z Parafii (tzw. dużego kościoła) o godz. 6.00;
  • Parafia Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie ul. Podgórna 1 (Jaroty) – wyjście z Parafii o godz. 5.15;
  • Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie ul. Wilczyńskiego 7  - wyjście wspólne z grupą z Parafii Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w Olsztynie ul. Podgórna 1 (Jaroty) o godz. 5.15;
  • Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie ul. Sienkiewicza 3 – wyjście z Parafii o godz. 4.00;
  • Parafia Św. Jana Chrzciciela w Jonkowie ul. Hanowskiego 30 – wyjście z Parafii o godz. 6.30.

Obecny na konferencji naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie nadkom. Piotr Godlewski wyjaśniał, jak głównego dnia uroczystości będzie zorganizowany ruch drogowy dojazdowy do Gietrzwałdu.

Dla osób dojeżdżających od strony Olsztyna, dojazd do Gietrzwałdu będzie od Woryt. Pierwszy wjazd od Olsztyna będzie przeznaczony wyłącznie dla komunikacji publicznej. Środkowy przeznaczony będzie dla służb mundurowych, przedstawicieli władz świeckich i kościelnych. Wjazd od strony Ostródy będzie zamknięty, służyć będzie wyłącznie dla służb ratowniczych.

- Proszę kierowców o wzajemną cierpliwość. Jeżeli trzeba się zatrzymać, zatrzymajmy się. Postarajmy się, aby te uroczystości przebiegły bezpiecznie - apelował nadkom. Piotr Godlewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy