Nowy numer 38/2021 Archiwum

Miłość jedyną odpowiedzią

W kościele św. Józefa w Olsztynie, pod przewodnictwem abp. Edmunda Piszcza, sprawowano Mszę św. w intencji Sybiraków.

Zgromadzeni obejmowali swoją modlitwą tych, którzy zostali wywiezieni na Sybir, tych, którym nie było dane wrócić do ojczyzny, a ich mogiły zostały na dalekiej Syberii i w Kazachstanie. - To ludzie, dla których słowa "Bóg, honor, ojczyzna" stanowiły sens życia. Od nich możemy uczyć się patriotyzmu, miłości do ojczyzny i do Boga - mówił na wstępie proboszcz ks. Tomasz Stempkowski.

Abp Edmund Piszcz, w nawiązaniu do pytania, które postawił Jezus apostołom: "Za kogo uważają Mnie ludzie?", wskazywał na miłość, którą powinniśmy kierować się w relacjach do ojczyzny, człowieka i Boga. - To pytanie zadawali sobie ci, którzy w sposób nieludzki zostali wywiezieni z naszej ojczyzny. Wiemy, co się stało w 1940 r., kiedy nastąpiła wywózka elit z terenów wschodnich. Ci ludzie mieli wiarę w Jezusa. Wierzyli, że jest On nadzieją, bo nadzieja jest tą wartością, która pozwala człowiekowi trwać i czekać na zwycięstwo. Myślę, że tej nadziei nikt z ówczesnych ludzi nie stracił - mówił arcybiskup senior.

Wspominał śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego, który opowiadał, że kiedy, po amnestii, podczas transportu do Iraku ludzie musieli zostawić rzeczy, które z sobą wzięli, zobaczył, ile rodzin miało święte obrazy i figury, wierząc, że Chrystus jest dla nich nadzieją. - A dla mnie kim jest Chrystus? To pytanie, które stawia miłość. Miłość nie jest uczuciem - owszem, uczucie jest piękne, kiedy towarzyszy miłości. Jednak na samym uczuciu miłości budować nie można, bo ono jest zmienne. Miłość dla Chrystusa była zadaniem do spełnienia - podkreślał.

Odniósł się do Polski - ojczyzny, której "nie wolno lekceważyć, nie wolno zdradzać", a o jej ważności dają świadectwo liczne groby na całym świecie. - Dlatego i ona musi być objęta pytaniem: "Kim ona dla mnie jest?". Niech miłość będzie jedyną odpowiedzią, ale miłość jako zadanie, a nie tanie uczucie. Miłość jest ważna, bo gdzie ona jest, gdzie czynione jest dobro, tam jest zawsze Bóg - mówił abp Piszcz.

Zgromadzone delegacje po Eucharystii udały się pod pomnik Zesłańców Sybiru, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama