Wierni parafii św. Jana Bosko w Gutkowie przeżywali uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowaną nową świątynię.
Celebracji przewodniczył abp Józef Górzyński, który również udzielił sakramentu bierzmowania.
Proboszcz ks. Andrzej Baj, zwracając się do zgromadzonych wiernych podkreślał, że ta uroczystość jest okazją do dziękowania za wsparcie i zaangażowanie w dzieło budowy nowej świątyni, za trud i poświęcenie niezliczonej rzeszy wiernych i przykład jedności w Bożym dziele.
- Chcemy dziś prosić Boga o błogosławieństwo na dalszy trud wznoszenia budynku z kamienia, który jest widomym znakiem żywego Kościoła, czyli budowli Bożej, którą my sami tworzymy - mówił. Wyjaśniał, że kamieniem węgielnym budowanego kościoła jest cegła z pierwszego domu dla ubogiej młodzieży wybudowanego przez św. Jana Bosko w Turynie. - Możemy się cieszyć szczególną więzią duchową i orędownictwem patrona naszej parafii, św. Jana Bosko - podkreślał ks. Baj.
Homilia abp Józef Górzyński - poświęcenie kamienia węgielnego - kościół św. Jana Bosko w GutkowieAbp Józef Górzyński w homilii podkreślał, że bez Ducha Świętego, który uzdalnia nas na otwieranie się na łaskę Bożą, nie poznalibyśmy woli Boga. To On czyni z ludu Bożego świątynię Pana i uzdalnia do udziału w sakramentach. Metropolita podkreślał, że w każdym znaku wznoszenia budynku świątyni, od pierwszych prac, postawienia krzyża, wmurowania kamienia węgielnego, po poświęcenie ołtarza i ścian, we wszystkich obrzędach jest przywoływany Duch Święty, aby „uczynił z nas świątynię swoją”.
- My jesteśmy świątynią Boga, miejscem, gdzie On przebywa. Kto zniszczy tę świątynię, tego zniszczy Bóg. I nie chodzi tu o budynki, chodzi o budowanie człowieczeństwa na miarę Chrystusa, w tych, którzy przyjmują Ducha Bożego - mówił abp Górzyński.
Podkreślał, że dziś potrzebujemy tożsamości chrześcijańskiej. - Nie jesteśmy grupą społeczną skrzykniętą wokół haseł, które wspólnie podzielamy. Chrześcijaninem nikt nie zostaje z własnej deklaracji. To czyni tylko Duch Święty. Nie jesteśmy wyznawcami słusznego poglądu na życie, bo bylibyśmy ideologami, podobni do różnych zrzeszeń, jakie świat zna. My jesteśmy dziećmi Boga, utworzeni mocą Ducha Świętego na podobieństwo Chrystusa - mówił metropolita.
Pod koniec Mszy św. abp Górzyński poświęcił kamień węgielny, który wmurowano w mury świątyni.