W Stoczku Klasztornym odbyło się uroczyste wprowadzenia relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Stoczek Klasztorny to wyjątkowe miejsce, które miało ogromny wpływ na życie kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak zapisał, będąc tu uwięzionym, zrozumiał znaczenie Matki Najświętszej w Kościele polskim jako siły jednoczącej. „Wtedy to oddałem się w Jej macierzyńską niewolę” - napisał, a akt oddania rozpoczął słowami: „Święta Maryjo, Bogurodzico Dziewico, obieram sobie dzisiaj Ciebie za Panią, Orędowniczkę, Patronkę, Opiekunkę i Matkę moją”. To główny motyw, dla którego do sanktuarium Matki Bożej Pokoju trafiły relikwie błogosławionego kardynała.
Uroczystości wprowadzenia relikwii przewodniczył abp Józef Górzyński. - Błogosławieni i święci są przewodnikami na drodze zbawienia. Po to wczytujemy się w ich naukę, w ich życiorys, żeby ta lekcja była naszą. Prośmy, aby Prymas Tysiąclecia wypraszał nam łaskę bycia wiernymi uczniami Chrystusa. Łaskę naśladowania w postawie ucznia i sługi. To jest to, co jest naszą najlepszą drogą na tym świecie i wtedy, kiedy myślmy o życiu, które jest pełną radością, bo jest życiem w łączności z Bogiem - mówił metropolita warmiński.
Stoczek Klasztorny - wprowadzenie relikwii bł Stefana Wyszyńskiego - homilia abp Józef GórzyńskiJak podkreślał kustosz sanktuarium ks. Wojciech Sokołowski MIC, fakt, że relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego trafiły do sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym - miejscu uwięzienia prymasa przez komunistów - to szczególna łaska. - Stało się to dzięki staraniom abp. Józefa Górzyńskiego. Jest to wymaz krwi, czyli relikwie pierwszego stopnia - podkreślał ks. Wojciech.
Jak mówi, relikwiarz zawiera w sobie wiele symboli odnoszących się do życia prymasa. Wykonany z kryształu, przedstawia bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po prawej widoczna jest wieża sanktuarium na Jasnej Górze. Po środku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, której kardynał był wielkim czcicielem. W dolnej części znajduje się wymaz z krwi kard. Wyszyńskiego, a pod nim sentencja: „Per Mariam Soli Deo” (Przez Maryję samemu Bogu).
W uroczystości brali udział przedstawiciele szkół, których patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński. - Staramy się przybliżać uczniom naukę Prymasa Tysiąclecia. Uczymy się ABC Krucjaty Społecznej Miłości, która jest programem odnowy życia codziennego. W niej prymas zaprasza do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Wskazuje, że tę przemianę świata trzeba zacząć od siebie, od najbliższego otoczenia - podkreśla Maria Szulc, dyrektor szkoły podstawowej w Smolajnach.
- Z pewnością możemy uczyć się od niego kultury i zachowania, podejścia do życia i patriotyzmu, tego, jak być dobrym człowiekiem. W każdej sytuacji kierował się szacunkiem do drugiego człowiek, był otwarty, rozumiejący każdego. Możemy się uczyć, jak żyć, by mieć ojczyznę w sercu - wymienia Antonina, uczennica szkoły w Runowie.