Nowy numer 48/2023 Archiwum

Obowiązkiem jest służba drugiemu

W Dobrym Mieście odbyło się spotkanie księży archidiecezji warmińskiej należących do Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Modlitwę rozpoczęły wspólne nieszpory poprowadzone przez ks. Krzysztofa Kamińskiego. Następnie konferencję „Spotkać siebie w innych” wygłosił ks. dr Zbigniew Kulesz, kapłan diecezji elbląskiej, wykładowca Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Refleksję oparł na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10,30-37). Zauważył, że każdy człowiek może odnaleźć w sobie zarówno coś z człowieka poranionego, złoczyńców, którzy go skrzywdzili, tych, którzy przeszli obojętnie, jak i coś z Samarytanina. Jezus wzywa wszystkich do przyjęcia postawy miłosiernego Samarytanina.

Ks. Kulesz zwrócił uwagę na niebezpieczną obojętność, której przyczyną jest skupianie się na samym sobie. Wierzący, pobożni niejednokrotnie zasłaniają się praktykami religijnymi zamiast być ludźmi aktywnymi, dającymi energię, by wspierać tych, którzy są poranieni. Ważne, by nie przechodzić obok nich obojętnie. Człowiek bowiem spełnia się przez dar z siebie. W przypadku księży wręcz obowiązkiem jest służba drugiemu człowiekowi.

Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu medytację poprowadził ks. kanonik Paweł Rabczyński. Był także czas na prywatną adorację. Modlono się za biskupów, kapłanów, seminarzystów i o nowe powołania kapłańskie.

Po wspólnej modlitwie bp Janusz Ostrowski nawiązał do zakończonej niedawno wizyty biskupów ad limina apostolorum. Wspominał, że ogromne wrażenie wywarło na nim końcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem, który potrafi słuchać i buduje swoje wypowiedzi na słowie Bożym.

Podczas spotkania Ojciec Święty wskazywał, że biskupi mają dziś zwracać uwagę w swojej posłudze na cztery aspekty: swoją relację z Panem Bogiem, wzajemne relacje, relacje względem kapłanów oraz świeckich.

W kontekście pracy z młodymi wskazywał na fakt, że jeśli nie da się im krystalicznie czystej wody, to ktoś inny da im wodę brudną, zatrutą. Sporą część spotkania zajęły sprawy synodu o synodalności.

Na koniec spotkania ks. Paweł Rabczyński przedstawił sprawy bieżące. Przede wszystkim ponowił zaproszenie na pielgrzymkę i rekolekcje kapłanów Unii Apostolskiej Kleru, które odbędą się na Jasnej Górze od 15 do 18 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy