Nowy numer 13/2024 Archiwum

Olsztyn. 65. rocznica Wiecu Solidarności Olsztyna z Powstaniem Węgierskim

- Historia naszych narodów wyraźnie wskazuje, że wartości chrześcijańskie budują naszą tożsamość - mówił abp Józef Górzyński.

W Olsztynie odbyły się obchody 65. rocznicy Wiecu Solidarności Olsztyna z Powstaniem Węgierskim 1956.

- Te wydarzenia były największym poparciem narodu węgierskiego w ich dążeniu do wolności suwerenności. To co wtedy zrobili mieszkańcy Olsztyna było znaczącym elementem tego, co dzisiaj chcemy stworzyć - mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.
- Oni zasiali ziarno, a my chcemy zebrać dziś plony. Te dni są dla nas bardzo istotne i łączą nas. Dzisiaj chcemy patrzeć w przyszłość i wspierać się wspólnym poznawaniu przez różne inicjatywy - wyjaśnia.

Z okazji wydarzenia została przygotowana książka „Węgierskie szlaki na Warmii” swoim tytułem nawiązująca do pozycji „Szlaki Świętej Warmii”.
- Jako starosta chcę podpisać porozumienie z samorządem węgierskiemu umożliwiające m.in. wymianę uczelnianą, które będzie wzmacniało nasze dobre relacje. To one są gwarantem pokoju i dobrych fundamentów w Europie - dodaje.

W urzędzie wojewódzkim, 28 października, otwarto wystawę zatytułowaną „Rozstrzelane Miasta”. Po niej miała miejsce konferencja „Między Olsztynem a Budapesztem. Polacy i Węgrzy w 1956”.

Tego dnia odbyła się również Msza św. w intencji narodów węgierskiego i polskiego w konkatedrze św. Jakuba. Przewodniczył jej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

- Gromadzi nas intencja wydarzeń, które poruszyły szeroko świat, a my Polacy byliśmy ich uczestnikami przez przyjaźń z bliskim nam narodem węgierskim. Zawsze łączyła nas wspólna jedność wiary, czyli tego, co Jezus zostawił Apostołom - mówił abp Józef.

Olsztyn. 65. rocznica Wiecu Solidarności Olsztyna z Powstaniem Węgierskim   Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita warmiński. ks. Dariusz Sonak/ Foto Gość

- Wspólnie budowana historia musi zawsze mieć fundament. Dla nas tym fundamentem jest nauka Jezusa. Historia naszych narodów wyraźnie wskazuje, że wartości chrześcijańskie budują naszą tożsamość. Mamy poczucie powinności pielęgnowania tego. Nasze dzisiejsze świętowanie jest odpowiedzią na tę powinność, nie tylko pamiętania naszych korzeni, ale też budowania dzisiaj naszej tożsamości - mówił.

- Prosimy dziś Apostołów, by tak jak kiedyś zanieśli dar wartości chrześcijańskich, tak ten dar owocował w naszym pokoleniu i tych pokoleniach, które po nas przyjdą. Niech będą orędownikami naszego wspólnego budowania - dodał.

Olsztyn. 65. rocznica Wiecu Solidarności Olsztyna z Powstaniem Węgierskim   W Mszy św. uczestniczyli od lewej: Andrzej Abako, starosta olsztyński, Pal Attila Illes, konsul generalny Węgier w Gdańsku i Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. ks. Dariusz Sonak/ Foto Gość

Po Mszy św. na Placu Puławskiego przedstawiono rekonstrukcję wydarzeń z 30 października 1956 r., a następnie odbył się apel przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się na budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy