Prezentacja olsztyńskiej delegatury IPN

- Nie jest możliwe życie bez przeszłości - mówił w Olsztynie dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie pt. „Przywracamy pamięć”, podczas którego olsztyńska delegatura IPN zaprezentowała swoją działalność naukową i edukacyjną w ostatnim czasie.

- Najważniejszym zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest odkrywanie prawdy, ustalenie tego, co naprawdę się działo. Odbywa się to m.in. poprzez ściganie zbrodni niemieckich i komunistycznych, a nade wszystko prowadzenie działalności edukacyjnej, poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość, a także prowadzenie badań naukowych. Dziś chcemy zaprezentować nasz dorobek w tym zakresie - mówił dr Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

Gościem spotkania był dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Zwracając się do przybyłej młodzieży przypomniał, że w ich wieku było mnóstwo osób, które w 1939 r. stanęły do walki o Polskę. - Helena Marusarzówna - wasza rówieśnica, mistrzyni Polski, musiała dokonywać dramatycznych wyborów, ostatecznie, aresztowana, torturowana i zamordowana. Krzysztof Kamil Baczyński, zapewne przyszły noblista, zginął w Powstaniu Warszawskim - wymieniał dr Nawrocki. - Cieszmy się z tego, że nie musimy dziś stawać przed tak tragicznymi wyborami. To spotkanie potraktujcie jako formację waszą, mieszkańców tej ziemi, waszą formację jako Polaków, a Polska wymaga pamięci o naszych bohaterach i zaangażowania w budowanie polskiego, obywatelskiego, demokratycznego, niepodległego i niezależnego państwa. Wszyscy jesteśmy w pewien sposób wynikiem naszej historii, nie jest możliwe żyć bez przeszłości, nie można opowiedzieć o sobie bez odwoływania się do historii - przekonywał przez IPN.

Po spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim dr Nawrocki dokonał odbioru budynku przy ul. Okrzei, w którym po remoncie będzie się mieścić nowa siedziba olsztyńskiej delegatury IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..