Uczestnicy mogli zaprezentować swój talent w dwóch kategoriach: wykonawstwo i improwizacja.
W Świętej Lipce odbył się ogólnopolski konkurs organowy, których organizatorem jest Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce, a współorganizatorem Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.
- Przez to wydarzenie chcemy promować Świętą Lipkę jako miejsce, w którym muzyka organowa odgrywa ważną rolę. Nawiązujemy do historii - tutaj od wieków istniały piękne tradycje muzyczne jak szkoła muzyczna, w której funkcjonował chór i orkiestra - mówi Adam Kowalski, koordynator konkursu i organista sanktuarium.
Szczególną okazją do odbycia się konkursu jest 300-lecie świętolipskich organów.
- To bardzo cenny instrument pod względem artystycznym i jego możliwości są ogromne. Nasze sanktuarium często kojarzone jest z krótkimi prezentacjami organowymi. Dlatego chcemy zaprezentować nasz instrument szerzej i dać możliwość zaprezentowania go wielu fachowcom, którymi są uczestnicy konkursy i w ten sposób cieszyć się możliwościami instrumentu - tłumaczy pan Adam.
Uczestnicy mogli zaprezentować swój talent w dwóch kategoriach: wykonawstwo i improwizacja. Druga kategoria pojawiła się na konkursie po raz pierwszy.
- Improwizacja ma swój renesans w muzyce, ponieważ spełnia wiele funkcji: od rozwoju muzycznego po kształtowanie dobrych przyzwyczajeń aparatu gry. Improwizacja jest szczególnie ważna w liturgii. Dobra improwizacja daje też dużo satysfakcji wykonującemu - wyjaśnia.
Pierwszy etap odbył się zdalnie. Uczestnicy mieli wysłać organizatorowi nagrania audio-video, na których był zrejterowany ich występ. Uczestnicy kategorii wykonawstwo zaprezentowali preludium i fugę oraz część sonaty Jana Sebastiana Bacha, a uczestnicy drugiej kategorii improwizację na temat pieśni: „Twemu Sercu cześć składamy” lub „Zdrowaś bądź Maryja, Niebieska lilija”.
Do drugiego etapu zakwalifikowano 14 osób, z czego udział w konkursie wzięło 11 osób. Osiem osób zostało przesłuchanych w kategorii wykonawstwo. Podczas ok 30 min. występu mieli zaprezentować: sonatę Felixa Mendelssohna Bartholdy, utwór Feliks Nowowiejski do wyboru (Preludium: Adoremus, Wstęp do Hymnu „Veni Creator Spiritus”, Wstęp do Sekwencji „Victimae paschali laudes”) oraz dowolny utwór powstały po roku 1850 r. Trzy osoby z drugiej kategorii konkursu miały zaprezentować improwizację na zadany przez jury temat oraz improwizacja w dowolnym stylu uwzględniająca możliwości techniczne i brzmieniowe organów w Świętej Lipce.
- Jestem mile zaskoczony wysokim poziomem gry uczestników na świętolipskim instrumencie. Jako osoba, która na co dzień gra na tym instrumencie, mogłem spojrzeć z innej strony jak ktoś inny gra na nim. Ważną umiejętnością jest zapanowanie nad systemem powietrznym w organach, co uczestnicy czynili z wielkim powodzeniem - wyjaśnia pan Adam, również juror konkursu.
Laureatami II Warmińskiego Konkursu Organowego zostali:
W kategorii wykonawstwo:
I miejsce ex aequo
Wiktoria Ryńska i Jakub Woszczalski
II miejsce - nie przyznano
III miejsce Krzysztof Augustyn
W kategorii improwizacja:
przyznano tylko II miejsce: Dominik Kaczmarczyk
Dodatkowe wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego otrzymała Wiktoria Ryńska.