W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbywa się debata "Grupa Wyszehradzka. Przyszłość Europy".
Grupa Wyszehradzka (określana mianem V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączą nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale również wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Za datę powstanie grupy przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
W tym roku mija 30 lat współpracy między krajami - z tej okazji w Olsztynie odbyło się spotkanie pod hasłem „Grupa Wyszehradzka. Przyszłość Europy”. Podczas debaty o refleksjach po 30 latach funkcjonowania V4 prof. Arkadiusz Żukowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mówił: - Takie podsumowanie musi być kontekstowe, ponieważ oceniając działalność, musimy brać pod uwagę czynniki endo- i egzogenicznie: wiele inicjatyw nie mogło być zrealizowanych przez wpływ geopolityki i stosunków międzynarodowych, jak również przez różny stosunek państw Grupy Wyszehradzkiej do ważności tej struktury w ich polityce zagranicznej - tłumaczył prof. Żukowski. Dodał, że były okresy, kiedy poza deklaracjami, brakowało rzeczywistego działania. - Od 2020 r. widzimy zintensyfikowane aktywności grupy. Możemy z pewnością powiedzieć, że są to bardzo cenne inicjatywy, które świadczą o tym, że mimo różnych trudności, Grupa Wyszehradzka, nawet mimo niesformalizowanej struktury, może być aktywnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych - podkreślał prof. Żukowski.
Od lipca tego roku przewodnictwo w grupie V4 sprawują Węgry. - Mieliśmy nadzieję, że to będzie okres ożywienia gospodarczego i społecznego po pandemii, jednak sytuacja się zmieniła, przed nami szczyt czwartej fali, wyniki są dosyć groźne dla wszystkich krajów naszego regionu. Musimy utrzymać z jednej strony wzrost gospodarczy, a z drugiej kształtować przyszłą politykę - podkreślał dr. Pál Attila Illés, konsul generalny Węgier w Gdańsku.