Nowy numer 47/2021 Archiwum

Pierwszym zadaniem formacja duchowa

W kurii odbyła się konferencja prasowa z okazji 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.

Na konferencji ks. Michał Tunkiewicz, wieloletni asystent kościelny AK na Warmii, przybliżył historię powstania i działalności stowarzyszenia w archidiecezji warmińskiej.

Początki reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce związane są z wizytą biskupów polskich ad limina apostolorum ze stycznia 1993 r., kiedy to spotkali się z Janem Pawłem II. - Ojciec Święty mówił, że w ramach nowej ewangelizacji potrzebne jest stworzenie ponadpokoleniowej formy apostolstwa świeckich. Podkreślił rolę Akcji Katolickiej, która przed wojną działała w Polsce. Wyraził pragnienie, by w Polsce AK odżyła - mówił ks. Tunkiewicz.

Z czasem powstała grupa, której celem było odtworzenie AK w naszym kraju. Inicjatywa ta została również podjęta przez abp. Edmunda Piszcza, który na pierwszego asystenta w archidiecezji warmińskiej powołał ks. Michała Tunkiewicza, by zajął się budową struktur stowarzyszenia na Warmii i Mazurach. 29 października 1996 r. odbyła się pierwsza konferencja AK, podczas której abp Piszcz dekretem powołał Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej. W kolejnym roku pierwszym prezesem został Zenon Złakowski.

Przez lata stowarzyszenie rozwijało się i podejmowało wiele inicjatyw. Sztandarowym jest wenta dobroczynna czy też powołanie i prowadzenie Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach.

- Statut pozwala nam na szeroką działalność. Jednak zawsze podkreślamy, że pierwszym naszym zadaniem jest duchowa formacja. Żeby dobrze i z zamysłem Bożym realizować zadania, musimy być formowani. Stąd poznawanie nauki Kościoła i prawd ewangelicznych jest naszym głównym zadaniem - podkreślał Wojciech Ruciński, obecny prezes warmińskiej AK. - Od początku naszą patronką jest Matka Boża Gietrzwałdzka, dlatego spotykamy się w sanktuarium, by powierzać Jej nasze dzieła, by wypraszała dla nas niezbędne łaski - dodał.

O działalności ośrodka w Kruzach mówiła dyrektor Agata Milewska. Członkowie zarządu - Edward Ośko i Wojciech Hanelt - opowiadali o swojej działalności w AK.

- Akcja Katolicka gromadzi osoby, które chcą włączyć się w życie Kościoła. Każdy z nas ma rodzinę, pracuje zawodowo, jednak pragniemy zrobić dla innych coś więcej. Takie możliwości daje nam właśnie stowarzyszenie. Tworzymy dzieła, które dają nam ogromną satysfakcję, gdyż widzimy, jak wiele dobra wnosimy w życie osób potrzebujących - mówił wiceprezes Wojciech Hanelt.

Członkowie Akcji Katolickiej zapraszają na jubileuszową Mszę św., której będzie przewodniczyć abp senior Edmund Piszcz w Niedzielę Chrystusa Króla (21 listopada) o godz. 11 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama