Nowy numer 47/2021 Archiwum

Adwentowe dni skupienia kapłanów

- W ewangelizacji najważniejsza jest parafia, w parafii najważniejsza jest niedziela, w niedzieli najważniejsza jest Eucharystia - mówił ks. Jan Bartoszek.

W Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej "Hosianum" odbył się dzień skupienia kapłanów warmińskich. Konferencje wygłosił ks. prof. Jan Bartoszek, kapłan diecezji tarnowskiej, asystent Akcji Katolickiej i dyrektor radia RDN.

W pierwszej konferencji odniósł się do fragmentu z Ewangelii św. Marka ukazującego ostatnią wieczerzę. - Kapłaństwo jest nierozłącznie związane z ofiarą, z kenozą (uniżeniem się Chrystusa - red.), wyniszczeniem na wzór Chrystusa. Bez umierania dla grzechu nie zaistnieje relacja przyjacielska z Jezusem. Przyjęcie wyrzeczeń z wiarą staje się uobecnieniem i aktualizacją ofiary Jezusa i prowadzi do jedności z Nim. To one też uświęcają naszą modlitwę i posługę - mówił ks. prof. Jan Bartoszek.

Zwrócił uwagę na rolę modlitwy w życiu kapłana oraz na wierne sprawowanie Mszy św. - Nie ma kapłaństwa bez modlitwy. Trzeba wejść w pragnienie sprawowania ofiary tak jak Jezus. Kapłan nie jest właścicielem Mszy św. Ona jest uobecnieniem jednej Eucharystii z Wieczernika i Wielkiego Piątku. Czy nie rezerwuję czegoś dla siebie podczas Mszy św.? Nasz wkład w Eucharystię to zaangażowanie i wierne sprawowanie jej w jedności z Kościołem. Wtedy z Jezusem uwielbiam Ojca. Każda Msza św. ma być dla nas kolejnym krokiem do bliskości z Jezusem - tłumaczył.

Druga konferencja była zatytułowana: "Niedzielna Eucharystia priorytetem działań duszpasterskich". Wskazał w niej powody odejścia wiernych od niedzielnej Mszy św. - Brak doświadczenia wiary, wspólnoty, słowa Bożego i zaangażowania misyjnego powodują odejście naszych wiernych od niedzielnej Mszy św. Niedzielna Eucharystia jest podstawową przestrzenią ewangelizacyjną. W ewangelizacji najważniejsza jest parafia, w parafii najważniejsza jest niedziela, w niedzieli najważniejsza jest Eucharystia - mówił ks. Jan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama