- Postacie Mędrców uczą nas postawy poszukiwania prawdy i otwartości na tę prawdę, którą Bóg objawia - mówił abp Józef Górzyński.
W Olsztynie Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
- Świętowanie Objawienia Pańskiego jest starsze od obchodów samego Bożego Naradzenia. Najstarsza tradycja podaje, że magowie przynieśli Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Liturgia Godzin dzisiejszego dnia w taki sposób tłumaczy znaczenie tych darów: „Dla Boga Stwórcy: obłoki kadzidła, dla Króla istnień: złociste klejnoty, ludzkiemu ciału, co umrze na krzyżu: pachnąca mirra” - mówił na początku Mszy św. ks. kan. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.
- Dzisiejsza uroczystość uczy nas, byśmy jak mędrcy złożyli nasze duchowe dary Bogu. W naszych modlitwach pamiętajmy o misjonarzach pracujących na wszystkich kontynentach świata oraz o papieskich dziełach misyjnych - dodał.
Po Ewangelii diakon odczytał Annuntio Festorum - ogłoszenie najważniejszych wydarzeń zbawczych celebrowanych w roku liturgicznym.
- Jezus Chrystus, Bóg wcielony, jest jedynym wydarzeniem, które celebrujemy w ciągu roku liturgicznego. Chrześcijanie mają tego świadomość od początku. Liturgia uobecnia te zbawcze wydarzenia, bo w nich obecny jest Jezus Chrystus, a tylko poznanie Go jest dla nas drogą zbawienia - mówił w homilii abp Józef Górzyński.
- Dzisiejsza uroczystość odnosi się do trzech wydarzeń - pokłonu mędrców, chrztu w Jordanie i przemianie wody w wino w Kanie Galilejskiej. Wtedy Jezus objawia swoje bóstwo osobom, które w tych wydarzeniach uczestniczą. Następuje przedziwna wymiana między Bogiem, a człowiekiem - On staje się człowiekiem, byśmy my mieli udział w Jego chwale - wyjaśniał metropolita.
- Nasza wiara jest prawdą objawioną, a nie wymysłem ludzkich myśli. Człowiek dzisiaj chce nawet mieć Boga na miarę swoich oczekiwań, a nie takiego, jaki objawia się w prawdzie. Postacie mędrców uczą nas postawy poszukiwania prawdy i otwartości na tę prawdę, którą Bóg objawia - dodał.
Po Mszy św. ruszył Orszak Trzech Króli ulicami starego miasta. Na rynku oddano hołd Dzieciątku i odbyło się wspólne kolędowanie. Tegoroczny korowód odbył się pod hasłem: „Dzień dziś wesoły”.
- Cieszę się, że możemy w tym roku już w większym gronie uczestniczyć w orszaku. Przyszłam z całą moją rodziną, by pokłonić się Jezusowi - mówi Danuta Raczyńska.
- Jak widać, ludzi nie brakuje, więc nie możemy poddawać się zniechęceniu. Oby za rok odbył się orszak tak jak w latach ubiegłych - brakuje nam tego wydarzenia - dodaje Tomasz Mikulski.