- Poszukiwanie jedności jest wewnętrznie związane z naturą Kościoła i należy do wspólnej misji uczniów Jezusa Chrystusa - mówił abp Józef Górzyński.
W kościele ewangelicko-augsburskim Chrystusa Zbawiciela na Starym Mieście w Olsztynie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo słowa Bożego. Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem: "{Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2).
- Tymi słowami chce zachęcić, byśmy z głębi naszych serc oddali chwałę Chrystusowi, by On był uwielbiony w naszym rozważaniu słowa Bożego, śpiewie i modlitwie - mówił na wstępie ks. Łukasz Stachelek, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Olsztynie.
Spotkaniu przewodniczył bp Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Chcemy jednoczyć się w tym trudnym czasie. Ekumenizm ma nam pomóc zbliżyć się do Boga, byśmy byli wiarygodnymi świadkami Jezusa w tym świecie. Właśnie teraz, gdy targają nami różne niepokoje, prośmy Boga o jego miłosierdzie, o jedność, która jest darem Ducha Świętego - mówił bp Hause.
Spotkaniu przewodniczył bp Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. ks. Dariusz Sonak /Foto GośćHomilię wygłosił abp Górzyński, metropolita warmiński. - Ekumenizm, pojmowany jako działalność na rzecz pojednania i jedności chrześcijan, dialog różnych wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia, a także jako postawa tolerancji i szacunek wobec bliźnich oraz tradycji religijnych, jest niewątpliwie znakiem naszych czasów, wobec którego nie tylko nie można przejść obojętnie, ale trzeba go w duchu Ewangelii odczytać, przyjąć i na niego odpowiedzieć własnym zaangażowaniem na miarę osobistych możliwości. Poszukiwanie jedności jest wewnętrznie związane z naturą Kościoła i należy do wspólnej misji uczniów Jezusa Chrystusa - mówił abp Górzyński.
Zaznaczył, że podział między wspólnotami chrześcijańskimi sprzeciwia się woli Jezusa. - Modlitwa Jezusa o jedność jest zaproszeniem, abyśmy się zwrócili do Niego, ku Niemu się kierowali i zbliżyli do siebie nawzajem, radując się bogactwem naszej różnorodności - tłumaczył.
Odniósł się od tegorocznego hasła, podkreślając, że materiały ekumeniczne w tym roku przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu z siedzibą w Bejrucie. - Ono nam uświadamia, że dziś, w tych trudnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek ludzkość potrzebuje światła, które świeci w ciemności, światła, które niesie nadzieję i umocnienie, które przynosi jedność i pokój. To światło, jak wierzymy, objawiło się w Jezusie Chrystusie. Dzięki łasce Chrystusa jesteśmy dziećmi światłości. Staliśmy się nimi w chwili chrztu. Musimy jednak ciągle pamiętać, że ten dar został nam nie tylko dany, ale i zadany, dlatego wciąż musimy wpatrywać się w niegasnące Światło, którym jest Chrystus, i za Nim pożądać - dodał.