Nowy numer 20/2022 Archiwum

Dzisiaj w diecezji obchodzimy wspomnienie bł. Reginy Protmann

Hasłem jej życia były słowa: "Jak dobry Bóg chce!", a charyzmatem posługa chorym, wychowanie dziewcząt oraz służba w Kościele.

Błogosławiona Regina w XVI wieku nie bała się zostawić rodziny, w której nie brakowało jej niczego. Z dwiema koleżankami wybrała drogę życia zakonnego i założyła na Warmii Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Dzisiaj na świecie istnieją 4 prowincje katarzynek: polska, niemiecka i dwie brazylijskie. Siostry katarzynki pracują także w Afryce na misjach od 1983 roku. Najpierw zaczęły od Togo, a później doszedł Kamerun i Benin. Na co dzień w Polsce można je spotkać w domach opieki, przy chorych, w ośrodku dla uzależnionych dziewcząt, w szkołach jako katechetki, czy też w kościołach jako zakrystianki. 

Matka Regina została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r., który wówczas powiedział:
„Zapominając o sobie, błogosławiona Regina dalekowzrocznym spojrzeniem obejmowała potrzeby ludu i Kościoła. Hasłem jej życia stały się słowa: Jak Bóg chce. Żarliwa miłość przynaglała ją do pełnienia woli Ojca Niebieskiego, na wzór Syna Bożego. Nie lękała się podejmować krzyża codziennej służby, dając świadectwo Chrystusowi zmartwychwstałemu”.

Od tego czasu siostry katarzynki i wielu innych ludzi modli się za jej wstawiennictwem m.in. przy jej relikwiach, których część odnaleziono w Mamonowie w 1991 roku, prosząc Boga o potrzebne łaski. Proces kanonizacyjny warmińskiej błogosławionej trwa od 2016 r. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama