Nowy numer 20/2022 Archiwum

Najciekawsza wystawa w roku

W Muzeum Warmii i Mazur otwarto wystawę "Pokaz Nabytków 2021".

To wydarzenie, na które czeka wielu miłośników muzealiów. Tradycyjnie w styczniu w Muzeum Warmii i Mazur otwarto wystawę nabytków, które w 2021 r. wzbogaciły zbiory placówki.

W 2021 r. do muzeum przekazano ponad 400 eksponatów. Część eksponatów stanowią pozyskania własne, czyli przedmioty zakupione przez samych muzealników. - Mamy tu skromne możliwości budżetowe, stąd wielokrotnie mamy dylemat, co zakupić - wyjaśnia dr Sebastian Mierzyński z działu edukacji i promocji Muzeum Warmii i Mazur.

Kolejną grupą są obiekty archeologiczne. W tym roku z pewnością taką perełką jest grot strzały z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Został on odnaleziony przez jednego z mieszkańców Olsztyna, który przekazał go do zbiorów muzeum.

- Inne pochodzą z prac archeologicznych, które muszą być wykonywane przy okazji wielu inwestycji, szczególnie drogowych - podkreśla. Jednak szczególną grupą nabytków są pamiątki rodzinne. - Zawsze mają swoją historię związaną z konkretną rodziną, miejscem, epoką. Czasem darczyńcy do końca nie zdają sobie sprawy z tego, jak cenny dar nam przekazują. Oczywiście nie chodzi o wartość materialną eksponatu, a o jego wartość historyczną - uważa.

- Pokaz nabytków, to moim zdaniem najciekawsza wystawa w roku. Jest tam zrzut wszystkiego - uśmiecha się dr Mierzyński. - To ciekawa wyprawa przez życie wszystkich ludzi, którzy nas obdarowali. Obserwuję pewną zależność… Kiedy ktoś przyjdzie obejrzeć wystawę, zaczyna rozglądać się po mieszkaniu, czy i on nie ma czegoś, co byłoby cenne historycznie. Mają świadomość, że jeśli pewne pamiątki pozostaną w domu, z czasem się zagubią. Inny myślą, że warto, by rodzinny skarb mogli poznać inni. Tak ludzie chcą się dzielić dobrem - uważa.

Wystawa jest dostępna do 27 lutego br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama