Nowy numer 20/2022 Archiwum

Święta Lipka. Starodruki muzyczne

Zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki doczekały się jednolitego opracowania.

Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa w ramach serii „Fontes Musicae in Polonia” (źródła muzyki w Polsce) wydało katalog „Musicalia Manuscripta Chori Sacro-Lindensis”, zawierający wszystkie zabytkowe rękopisy muzyczne pochodzące ze Świętej Lipki.

Potrzeba skatalogowania i opracowania zabytkowych tych rękopisów muzycznych istniała od lat. - Docierały do mnie prośby od wielu profesorów i różnych instytucji, z prośbą o wgląd w rękopisy muzyczne. Wyjaśniałem, że niestety nie są one obecnie przechowywane w sanktuarium - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, superior Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce.

Ze względu na niedogodne warunki ich przechowywania w świętolipskim kościele, w 1996 r. zostały one zdeponowane w Bibliotece Bobolanum w Warszawie. Wówczas zbiór został częściowo opracowany i skatalogowany. Rozpoczął się również proces oczyszczania rękopisów i ich digitalizacji.

Przed ukazaniem się tego wydawnictwa istniały jedynie nieliczne opracowania muzykaliów świętolipskich. - Obecna książka licząca 616 stron przybliża nam dwa tysiące dwieście osiemnaście pojedynczych utworów pochodzących z czasów do kasacji zakonu jezuitów. Obejmuje aż dwieście trzydzieści siedem kolekcji jedno- i wieloautorskich - wymienia jezuita. W tym 1503 to utwory o ustalonym autorstwie, 715 jest anonimowych. - To ogromny zasób wiedzy, który sprawia, że można będzie prowadzić dalsze prace naukowe dotyczące naszego sanktuarium - uważa o. Jacyniak.

To cud, że przez burzliwe lata historii Świętej Lipki te rękopisy nie zostały zniszczone. - Choćby przez Sowietów, którzy 28 stycznia 1945 r. wkroczyli do sanktuarium, spalili ławki i inne elementy wyposażenia kościoła. Spalili i wywieźli część biblioteki, która zawierała cenne starodruki - wyjaśnia jezuita.

Wyraża nadzieję, że uda się kilka zabytkowych rękopisów sprowadzić do muzeum znajdującego się przy sanktuarium, by pielgrzymi mogli zobaczyć tę cenną spuściznę muzyczną związaną z historią Świętej Lipki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama