Nowy numer 20/2022 Archiwum

Bóg nie mówi nadaremno

Słowo Boga się spełnia, dokonuje cudów, sprawia, że świat się staje, że człowiek się rodzi - mówił podczas Niedzieli Słowa Bożego w klasztorze karmelitańskim w Spręcowie o. Rafał Wilkowski OCD.

Niedzielę Słowa Bożego ustanowił papież Franciszek po to, byśmy mogli cieszyć się niewyczerpalnym bogactwem pochodzącym z nieustannego dialogu między Bogiem a Jego ludem. - Im bardziej zagłębimy się w dialog z Bogiem za pomocą słów w Biblii napisanych pod natchnieniem Ducha Świętego, tym bardziej nasza tożsamość osób stworzonych na obraz i podobieństwo Boże zajaśnieje w naszym życiu - podkreśla karmelitanka s. Miriam od Jezusa OCD.

W Niedzielę Słowa Bożego w Klasztorze Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie Mszy św. przewodniczył o. Rafał Wilkowski OCD, sekretarz generała ds. mniszek. - To nasze szczególne spotkanie z Panem, który staje się obecny wśród nas poprzez swoje Słowo i Ciało. W ten sposób oświeca nas i umacnia w naszym codziennym pielgrzymowaniu, rozeznawaniu i podejmowaniu wyborów - mówił na Eucharystii o. Wilkowski.

Podkreślał, że Jezus to Słowo Boga, które stało się Ciałem, a wszelkie słowo skierowane przez Boga do człowieka w całej historii świata się spełnia. - Bóg nie mówi nadaremno. Nie zwraca się do człowieka pustymi słowami, nie składa pustych obietnic. Jego słowo się spełnia, dokonuje cudów, sprawia, że świat się staje, że człowiek się rodzi. Naród Wybrany zawarł przymierze z Bogiem poprzez słowo. Wreszcie w pełni czasów Słowo staje się Ciałem, by swoją obecnością przemienić i odkupić świat. Boże słowo to nie zbiór dźwięków, to jest sam Bóg przyjmujący taką formę przekazu, aby być zrozumianym i przyjętym przez człowieka - podkreślał karmelita.

Dlatego tak ważne jest słuchanie i przyjmowanie słowa, by mogło ono w nas wzrastać. Zadaniem każdego ochrzczonego jest głoszenie i przekazywanie nauki Boga innym, co jest możliwe jedynie wtedy, kiedy się ją zna i nią żyje. - Trzeba słuchać Boga, abyśmy byli uformowani według słowa Bożego, abyśmy byli zdolni do tego, by je  dać innym. Życzę każdemu z nas, abyśmy byli osobami Słowo w sobie i dzielącymi się nim z innymi - mówił o. Rafał Wilkowski OCD.

Siostry karmelitanki ze Spręcowa postanowiły dzielić się swoimi rozważaniami dotyczącymi niedzielnego słowa Bożego, które dostępne są na ich stronie internetowej w zakładce „Komentarze do Ewangelii”. - Pragniemy z tymi, którzy też kochają słowo Boże, podzielić się refleksją przemodloną za klauzurą. Podzielić się tym, co do nas mówi Duch Święty. W Niedzielę Słowa Bożego Kościół w Ewangelii ukazuje nam Jezusa, który swoim zwyczajem udaje się do synagogi na nabożeństwo. Widzimy Go, jak rozwija tekst proroka Izajasza i czyta go ludowi. Czyż moglibyśmy otrzymać lepszy przykład pociągający nas do lektury słowa Bożego niż ten właśnie? Zapraszamy do codziennego czytania Pisma Świętego, do czytania naszych komentarzy, byśmy wspólnie rozkochiwali się w słowie Boga - mówi s. Miriam od Jezusa OCD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama