Nowy numer 20/2022 Archiwum

Rocznica powstania styczniowego

W 159. rocznicę powstania styczniowego mieszkańcy Olsztyna oddali hołd bohaterom z 1863 r.

Tradycyjnie już Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zorganizował w Olsztynie uroczystości upamiętniające bohaterów zrywu niepodległościowego z 1863 r. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła. Wspólnej modlitwie w intencji ojczyzny przewodniczył ks. Andrzej Wiśniewski, proboszcz.

Po Eucharystii dalsza część spotkania odbyła się pod obeliskiem upamiętniającym zatrzymanie Wojciecha Kętrzyńskiego, przewożącego broń dla walczących w 1863 r. powstańców.

- To szczególne miejsce na mapie naszego miasta. Dziś upamiętniamy wszystkich, którzy walczyli na terenie Królestwa Polskiego, tych, którzy na Warmii angażowali się w pomoc dla nich. Ta pomoc niejednokrotnie była udzielana na warmińskich plebaniach - w ten sposób schronieni na Warmii znalazło około 150-200 osób. To pokazuje zaangażowanie ówczesnej ludności. Niestety powstanie styczniowe nie osiągnęło swoich celów: ani militarnych, ani politycznych - nie czcimy dziś porażki, lecz pamięć tych ludzi, którzy nie bali się rzucić wyzwania dużo silniejszemu przeciwnikowi, a z drugiej strony stali się przykładem dla następnego pokolenia, pokolenia ojców naszej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa - mówił podczas uroczystości Radosław Nojman.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama