Nowy numer 4/2023 Archiwum

Nowa instrukcja dotycząca bierzmowania w diecezji

Metropolita warmiński zatwierdził dokument o przygotowaniu młodzieży do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W dniu 17 stycznia 2022 roku abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, zatwierdził nową Instrukcję przygotowania młodzieży do bierzmowania w archidiecezji warmińskiej.
- Instrukcja jest aktualizacją dokumentu z 2017 r. i zawiera podstawowe wskazania dotyczące przygotowania młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania przy zachowaniu obecnie obowiązujących wskazań Konferencji Episkopatu Polski. Określa ona między innymi etapy formacji, jej minimalny czas, charakter spotkań, wielkość grup czy też wiek kandydatów - mówi ks. Adam Bielinowicz, wikariusz biskupi ds. katechizacji.

W diecezji obowiązuje nowa karta do bierzmowania, na której wymagany jest podpis proboszcza bierzmowanego oraz katechety.
- O dopuszczeniu do sakramentu bierzmowania decyduje proboszcz parafii zamieszkania kandydata do bierzmowania. W naszej diecezji często jest tak, że młodzież przyjmuje sakrament bierzmowania w innej parafii niż parafia zamieszkania lub jest przygotowywana np. przez księży wikariusz czy osoby świeckie - wyjaśnia ks. Adam.

Według Prawa Kanonicznego „zwłaszcza proboszczowie mają troszczyć się, o właściwie przygotowanie kandydatów do bierzmowania” (kan. 890).
- Dlatego wymagany jest proboszczowski podpis, który będzie potwierdzeniem decyzji o dopuszczeniu kandydata do przyjęcia sakramentu dojrzałości. Natomiast podpis katechety ma potwierdzić to, czy kandydat uczestniczy w przygotowaniach do bierzmowania w ramach szkolnych lekcji religii - dodaje, zaznaczając, że nowy wzór karty ma większy format i poprawiony układ graficzny co sprawia, że jest ona bardziej czytelna.

Wszyscy kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania powinni uczestniczyć w spotkaniu młodych, organizowanym corocznie jesienią przez duszpasterstwo młodzieży w naszej diecezji.
- Czas pandemii utrudnił organizację tego wydarzenia, jednak mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do spotkań. Mamy wiele sygnałów, że młodzi ludzie wspominają te spotkania dobrze, co jest niewątpliwie zasługą organizatorów, czyli duszpasterstwa młodzieży w naszej archidiecezji - opowiada ks. Bielinowicz.

Od początku 2022 roku wracają również tradycyjne formy egzaminów kandydatów do bierzmowania. Egzaminy w parafiach mogą przeprowadzać wizytatorzy nauczania religii diecezjalni i rejonowi. Przygotowanie bezpośrednie jest obligatoryjne i powinno trwać przynajmniej dwanaście miesięcy. 

Więcej o nowej instrukcji w "Posłańcu Warmińskim" nr 5/2022 z dnia 6 lutego. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy