Obecnie w parafii św. Franciszka z Asyżu trwa 70. Olsztyńskie Jerycho Różańcowe.
Pierwsze Jerycho w Polsce zorganizował w 1979 r. pan Anatol Kaszczuk. Władze komunistyczne stwarzały w tamtym czasie wiele problemów przy organizacji pielgrzymki do kraju papieża Jana Pawła II. Wtedy w Częstochowie pan Anatol zorganizował nieustanne czuwanie modlitewne przez 7 dni i 7 nocy. Ostatniego dnia Jerycha władze PRL odpuściły.
W Olsztynie pierwsze Jerycho Różańcowe odbyło się w 2016 r. Zorganizowała je w parafii św. Arnolda pani Urszula Strynowicz. Przez kilka lat była odpowiedzialną za to dzieło modlitwy, a teraz - z jej pomocą i innych zaangażowanych: Teresy Rogalskiej i Stanisławy Hanowskiej - te obowiązki przejęli Magdalena oraz Jakub Orlankowiczowie.
Organizatorzy podkreślają, że zależy im na tym, by były to inicjatywy parafialne. - Nie trzeba wiele - my dajemy wszelkie potrzebne narzędzia, przygotowane modlitwy, całe zaplecze organizacyjne. Intencje i modlitwy to poza tym tylko propozycje - chodzi o to, by przyjść do Pana Jezusa z otwartym sercem i pozwolić Mu działać w swoim życiu. Modlitwa różańcowa ma nas prowadzić do Niego, a tajemnice różańca pozwalają lepiej zrozumieć ewangelię i znaleźć odpowiedz na wiele pytań. To szansa na pobudzenie wiernych - zobaczmy, co się dzieje, kiedy przyjeżdża jakiś znany kaznodzieja, kościół pełny, na parkingu miejsc nie ma. A co kiedy Pan Jezus przychodzi na 7 dni i 7 nocy? Jest i czeka, wystarczy skorzystać z zaproszenia - zachęcają państwo Orlankowiczowie.
Jerycho Różańcowe w parafii św. Franciszka zakończy się 12 lutego o godz.18 Mszą św. i uwielbieniem, które poprowadzą Mocni w Wierze.
Więcej o Jerychu Różańcowym w 6. numerze "Posłańca Warmińskiego" - "Gościa Niedzielnego".