Posłaniec Warmiński

Frombork. Przed muzeum nowe wyzwania

- Dobra sztuki sakralnej zostały wykonane do wyrażania kultu, dla katechizacji i ewangelizacji - mówi ks. Jacek Wojtkowski.

Muzeum Pomnika Historii „Frombork - zespół katedralny” jest muzeum kościelnym. Oznacza to, że swoją misję ściśle łączy z Kościołem partykularnym, który na Warmii trwa w swoich strukturach od 1243 roku. - Muzea kościelne są umiejscowione wewnątrz społeczności wiernych i jej służą. Nie są przechowalnią martwych przedmiotów, ale poprzez zabytki wyrażają geniusz i duchowość wspólnoty wierzących - mówi ks. kan. Jacek Wojtkowski, dyrektor muzeum. 

Działalność muzealna we Fromborku to przede wszystkim udostępnianie obiektów na terenie zespołu katedralnego: Katedry, Wieży Radziejowskiego, a także Nowego Pałacu Biskupiego. Przed muzeum są nowe wyzwania.
- Obecny rok bezpośrednio wprowadza nas w rok 2023 - Rok Jubileuszu 550. rocznicy urodzin kanonika Mikołaja Kopernika. Jest to intensywny czas przygotowań. Będziemy chcieli poszerzyć ofertę kulturalną, a także wystawową. Istnieje szansa, że po latach prac konserwatorskich, turyści w tym roku będą mogli zwiedzać poddasze katedry i oryginalną więźbę z XVI w. Oczywiście zapraszamy na koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Od 18 do 21 sierpnia odbywać się będzie III edycja Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open. Oprócz wydarzeń muzycznych, zaplanowane są także warsztaty fotograficzne, malarskie oraz nowe okolicznościowe wystawy - wylicza.

Muzeum jest instytucją Archidiecezji Warmińskiej, utrzymuje się z udostępniania zabytków w zespole katedralnym we Fromborku. Koordynuje też działania związane z pracami remontowymi, konserwatorskimi katedry, murów obronnych, Wieży Radziejowskiego.
- Przy tej okazji wyrażam wdzięczność turystom, pielgrzymom odwiedzającym Wzgórze Katedralne, ono odzyskuje blask dzięki ich ofiarności - mówi ks. Wojtkowski, zaznaczając, że katedra we Fromborku z grobem Kanonika Mikołaja Kopernika jest dobrem narodowym.

- Za jego zachowanie jesteśmy wszyscy odpowiedzialni wobec przyszłych pokoleń. Szereg działań związanych z działalnością wystawową oraz edukacyjną jest realizowane dzięki Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN, który jest naszym mecenasem. Znaczący wkład w zachowanie tego dziedzictwa ma Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez dofinansowanie prac w ramach programu: ochrona zabytków, do którego przystępujemy w trybie konkursowym. Podejmowane prace są możliwe, także dzięki dofinansowaniu przez samorząd naszego województwa i wojewódzkiego konserwatora zabytków - wyjaśnia, podkreślając, że dla chrześcijan przestrzeń świątyni i muzeum kościelnego stanowi miejsce doświadczenia wiary poprzednich pokoleń.

Więcej o działalności muzeum we Fromborku w "Posłańcu Warmińskim" nr 7/2022 z dnia 20 lutego. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..