Tegorocznym hasłem są słowa: "Posłani w pokoju Chrystusa budujmy wolną i trzeźwą Polskę".
W dniach od 27 lutego do 5 marca obchodzimy 55. tydzień modlitw o trzeźwość narodu.
- Ten tydzień ma uwrażliwić duszpasterzy i wiernych na problem alkoholizmu, a jednocześnie obudzić w nas pragnienie pomocy osobom uzależnionym - przez modlitwę, post, a także pomoc w zakresie towarzyszenia, zrozumienia problemu osób uzależnionych i konieczności podjęcia specjalistycznej terapii - mówi o. Antoni Jucewicz SVD, zaangażowany w pomoc uzależnionym.
We współczesnym społeczeństwie problem uzależnień jest wciąż aktualny i narastający.
- Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, postępującą i potencjalnie śmiertelną, będącą dysfunkcją wielopłaszczyznową, obejmującą różne sfery życia osoby: organizm, psychikę, emocje oraz sferę duchową. Nie jest możliwe całkowite jej wyleczenie, a jedynie zahamowanie objawów oraz szkód z nią związanych, wymaga więc profesjonalnej terapii realizowanej zazwyczaj w formie stacjonarnej w zamkniętych ośródkach terapeutycznych - wyjaśnia o. Antoni i zaznacza, że naszym istotnym zadaniem jest zrozumienie, że alkoholizm jest chorobą i wymaga profesjonalnej terapii.
- Powinniśmy, jak sądzę, poznać przynajmniej podstawowe mechanizmy choroby. W ten sposób możemy skuteczniej pomagać uzależnionym i wyjaśniać innym złożoność tej choroby - dodaje.
Od wielu lat posługuje osobom uzależnionym, szczególnie związanymi z grupami AA, które swoją kolebkę mają w Stanach Zjednoczonych, a za datę powstania uważa się 10 czerwca 1935 r. - pierwszy dzień nieprzerwanej trzeźwości założyciela Billa Wilsona.
- Na początku roku 2001 Pan Bóg wskazał mi ludzi uzależnionych i - poprzez rozmaite osoby i fakty - zaprosił mnie do posługi wobec tych osób - opowiada.
W naszym regionie istnieje ok 140 grup AA, w których osoby uzależnione odnajdują wsparcie.
- Sądzę, że należy zwrócić uwagę na jeden znamienny fakt. Otóż niemal wszystkie ośrodki leczenia odwykowego po zakończeniu podstawowego kursu terapii zalecają pacjentom uczestnictwo we wspólnocie Anonimowych Alkoholików. Model leczenia alkoholizmu według AA oparty jest na prawdziwej antropologii, uwzględniając wszystkie sfery osoby. Szczególnie ważne jest tu uwzględnienie wymiaru duchowego, ponieważ alkoholizm ma głębokie, wewnętrzne podłoże - wyjaśnia, podkreślając, że zasady programu AA obecnie „łączą elementy wiedzy medycznej, duchowości chrześcijańskiej oraz doświadczenia trzeźwiejących alkoholików, odpowiadając na wymogi odnoszące się do złożoności choroby alkoholowej”.
Uważa, że istnieje duża potrzeba większego zaangażowania osób duchownych i świeckich w towarzyszenie osobom uzależnionym, czy to poprzez organizowanie i uczestniczenie w rekolekcjach trzeźwościowych, czy też poprzez indywidualne towarzyszenie.
- Oczywiście, osoby chcące pomagać alkoholikom winny poznać przynajmniej podstawy problemu uzależnienia i programu AA. Chodzi o to, aby respektując autonomię grup wsparcia, włączyć się w pomoc osobom uzależnionym, nie tylko udostępniając miejsca na spotkania grup, ale także podejmując spotkania formacyjne, także w oparciu o treści zawarte w programie Dwunastu Kroków AA - mówi.