Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzień skupienia kapłanów

Księża spotkali się na wspólnej modlitwie, podczas której nie zabrakło wołania o pokój na Ukrainie.

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie odbył się dzień skupienia kapłanów, który był duchowym przygotowaniem do Wielkiego Postu. Konferencje wygłosił o. prof. Zbigniew Suchecki, franciszkanin, profesor prawa kanonicznego, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu „Antonianum” oraz Papieskiego Fakultetu św. Bonawentury w Rzymie. Był postulatorem w procesie kanonizacyjnym bł. Jerzego Popiełuszki i bł. Stefana Wyszyńskiego.

Pierwsza konferencja miała na celu przygotowanie księży do sakramentu pokuty. Ojciec Zbigniew odniósł się do słów św. Pawła: „Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię” (Rz 7,15).
- Często w naszym życiu znajdujemy się w podobnych sytuacjach. Natura grzechu sprawia, że działamy tak, jak nie chcemy. Przypomnijmy sobie wiele dobrych pragnień, gruzy naszych dobrych postanowień. Wiemy, że św. Paweł w tym dylemacie zadaje pytanie: „Któż mnie wyzwoli z ciała, co wiedzie ku tej śmierci?” i pamiętamy jak odpowiedział na postawione pytanie: „Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego!” (Rz 7,24) - cytował prelegent.
- Gdy patrzymy na nasze życie, grzech i słabość, to musimy sobie odpowiadać jak św. Paweł: Chrystus jest Panem mojego życia i jest silniejszy od mojego grzechu. Czy spowiedź jest dla mnie chwilą radości? - pytał, podkreślając znaczenie sakramentu pokuty w życiu kapłańskim.

Zwrócił uwagę na postawę smutku zarówno w samym przygotowaniu do spowiedzi, jak i w czasie samego wyznania grzechu.
- Przez tę postawę czynimy z sakramentu drogę udręki, ale Pan Jezus tego nie chce. Pojednanie to czas radości. Przestajemy być rozbici i odłączeni od Boga. Chodzi o spotkanie z Jezusem Chrystusem, który nie przychodzi sądzić, ale szukać i odnaleźć to, co zginęło - tłumaczył.
Zaznaczył, że obraz Dobrego Pasterza z Pisma Świętego jest tym, który przedstawia istotę sakramentu spowiedzi.
- Idziemy do Jezusa, który chce naszego zbawienia. Niech nie zabraknie nam postawy nadziei i pokoju, gdy idziemy do spowiedzi. Jezus bierze nas na ramiona jak zagubioną owcę. Wykorzystajmy dzisiejszy dzień, by odnowić naszą miłość do Jezusa - dodał.

Po pierwszej konferencji kapłani odprawili rachunek sumienia i adorowali Najświętszy Sakrament. Drugą konferencję o. Zbigniew poświęcił procesowi beatyfikacyjnemu kard. Stefana Wyszyńskiego.
W krótkim wystąpieniu ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas, przybliżył sytuację w diecezji dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zapewnił o gotowości parafii, które chcą pomóc zarówno w Polsce, jak również na samej Ukrainie.
Na zakończenie spotkanie podsumował abp Józef Górzyński. Wspomniał pogrzeb kard. Wyszyńskiego. - Byłem wówczas klerykiem i nikt z nas nie miał wątpliwości, że proces beatyfikacyjny rozpocznie się dosyć szybko. Dziś odkrywamy na nowo już bł. Stefana Wyszyńskiego. Mamy dwa ważne miejsca w diecezji związane szczególnie z tym błogosławionym: Stoczek Klasztorny, gdzie przebywał i Olsztyn - parafia poświęcona jemu. Przygotowujemy się do dziękczynienia za dar beatyfikacji, które będzie miało miejsce w sierpniu - zapowiedział metropolita warmiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy