- Obecnym wyzwaniem jest nie tylko mówienie, ale świadczenie o pokoju i miłości bliźniego - mówił ks. Adam Bielinowicz.
Na wydziale teologii UWM w Olsztynie odbyła się konferencja katechetyczna.
- Spotkania dla katechetów odbywają się w ramach formacji permanentnej i mają dwa podstawowe wymiary. Pierwszym jest wymiar formacyjny, na który składają się konferencje związane z katechezą i nauczaniem. Drugi to budowanie wspólnoty przez podzielnie się swoim doświadczeniem i wsparcie duchowe katechetów. Spotykając się, umacniamy wzajemnie w naszej misji - mówi ks. Adam Bielinowicz, wikariusz biskupi ds. katechizacji.
Katecheci wysłuchali konferencji zatytułowanej „Znaczenie kompetencji komunikacyjnych nauczycieli religii”, którą wygłosiła dr Sylwia Mikołajczak z wydziału teologii UWM w Olsztynie.
- Komunikacja towarzyszy nam od początku naszego życia. Nie ma wychowania do dobrego komunikowania. Od relacji interpersonalnych zależą efekty naszego kształcenia - mówiła dr Mikołajczyk. Przypomniała o trzech podstawowych składowych komunikacji: treść, dźwięk głosu i gesty.
- Musimy pamiętać, że komunikuje cały człowiek, a od naszej komunikacji zależne jest podeście uczniów zarówno do samego nauczyciela, jak i do prowadzonego przez niego przedmiotu - tłumaczyła.
Zostały również przedstawione gry dydaktyczne, które można wykorzystywać podczas katechezy.
- Na początku stworzyliśmy pierwszą grę i obserwowaliśmy, jakie przyniesie owoce. Okazuje się, że jest to dobra metoda przekazu wiary. Początkowo wykorzystaliśmy je w naszej diecezji. Później okazało się, że to dobre dzieło i przynosi wiele korzyści, więc otworzyliśmy się na całą Polskę. Promujemy przez to nauczanie chrześcijańskie. Cel ich można ująć w słowach: przez zabawę i edukację do Pana Boga - mówi ks. Wojciech Głogowski, koordynator dzieła pochodzący z diecezji pelplińskiej.
Gry są skierowane do każdego poziomu nauczania uczniów. - Chcemy również walor chrześcijańskich gier przenieść do naszych rodzin - dodaje.
Został także poruszony temat duszpasterstwa młodzieży w diecezji warmińskiej. W sposób szczególny akcent położono na peregrynację relikwii bł. Carla Acutisa.
- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to dzieło. Cieszymy się, że zgłosiły się parafie, które weszły w ten program. Zachęcam do włączenia się oraz propagowania kultu bł. Carla, który jest dla młodego pokolenia przykładem życia Ewangelią. Przygotowane materiały, dotyczące patrona młodzieży naszej diecezji, można śmiało wykorzystywać do pracy katechetycznej i duszpasterskiej - mówił ks. Kamil Wyszyński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Spotkanie podsumował bp Janusz Ostrowski.
- Obecnym wyzwaniem jest nie tylko mówienie, ale świadczenie o pokoju i miłości bliźniego. Cieszymy się, że katecheci włączają się w pomoc dla Ukrainy, angażując w to uczniów - dodaje ks. Adam.
Kolejna konferencja odbędzie się jutro w I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Kętrzynie.