Kolejny tydzień wojny w Ukrainie i związanego z nim kryzysu migracyjnego to czas intensywnej pracy Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
Jak podkreśla ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, działania oparte na emocjach stopniowo zastępowane są działaniami bardziej uporządkowanymi.
- Przez ostatnie dwa tygodnie reagowaliśmy na pojawiające się wciąż nowe problemy i sytuacje. Przez ten czas udało nam się rozpoznać wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć przy przyjmowaniu osób napływających do nas z Ukrainy. Mamy zabezpieczone zaplecze rzeczowe na pierwszą pomoc dla nich. Teraz musimy pomyśleć o tym, co dalej, jakie działania i programy realizować, by wspierać naszych gości we wchodzeniu w zwykłe, codzienne życie w Polsce - mówi koordynator pomocy uchodźcom Joanna Mackiewicz.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej gości w swoich ośrodkach niemal 200 uchodźców z Ukrainy. Część z nich już od poniedziałku rozpocznie naukę języka polskiego. Wszyscy otoczeni są opieką lekarską, od przyszłego tygodnia będą mogli korzystać ze wsparcia psychologa, otrzymali także niezbędną pomoc rzeczową, a to dzięki wiernym z archidiecezji warmińskiej, którzy hojnie włączyli się w przeprowadzone w parafiach zbiórki do puszek.
- Zbiórki te przyniosły niemal 800 tys. zł. Pieniądze zostały już przekazane Caritas Polska, która rozpoznaje potrzeby zarówno uchodźców szukających schronienia w Polsce, jak i osób, które pozostały w Ukrainie - podsumowuje ks. Paweł Zięba.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej podejmuje kolejne wyzwania związane z koniecznością pomocy tym, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji, a którzy nadal pozostają w Ukrainie, włączając się w ogólnopolską akcję "Paczka dla Ukrainy".
Na przygotowanych na tę okazję ulotkach znajduje się dokładna lista zakupów niezbędnych do przygotowania paczki. W każdej paczce powinna znaleźć się m.in. żywność, środki higieny, drobne środki opatrunkowe, żywność dla dzieci, świece i zapałki. Waga paczki nie powinna przekraczać 18 kilogramów, a wszystkie jej boki powinny być równe, żeby ułatwić transport.
- Najważniejsze, żeby paczka została zapakowana w solidny, gruby karton, który wytrzyma jej dużą wagę i daleki transport. Niezmiernie ważne jest także, żeby nie było w nich ubrań czy innych rzeczy niewymienionych na naszej liście, a zwłaszcza łatwopsującej się żywności oraz artykułów, których przewóz przez granicę jest nielegalny. Z drugiej strony zależy nam na tym, żeby w paczce znalazły się wszystkie wymienione na liście artykuły, w podanych tam ilościach, żeby paczki były możliwie jak najbardziej do siebie podobne. Zachęcamy także, by włożyć w te paczki kawałeczek swojego serca, dopisać dobre słowo, może dorzucić jakąś laurkę, niech to będzie paczka od przyjaciół dla przyjaciół - podkreśla Joanna Mackiewicz.
Przygotowane paczki można dostarczać do siedziby Caritas w Olsztynie oraz do lokalnych parafii, choć w tym przypadku trzeba upewnić się, czy dana parafia bierze udział w tej akcji.
W siedzibie Caritas Archidiecezji Warmińskiej można odebrać potrzebne kartony oraz ulotki informacyjne z instrukcją przygotowania paczki i listą zakupów. Wszystkie informacje na temat akcji są także dostępne na stronie internetowej warmińskiej Caritas - tutaj.