Posłaniec Warmiński

Nie ma innego

W sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce odbyło się seminarium naukowe "Muzykalia świętolipskie - perły literatury muzycznej".

Konferencja rozpoczęła się koncertem organowym utworów z XVI-XVIII w. w wykonaniu Adama Kowalskiego. Po nim w domu pielgrzyma wysłuchano referatów. Dr Edgar Sukiennik przybliżał stan badań nad dziejami kultury muzycznej w Świętej Lipce, dr Katarzyna Spurgjasz opowiadała o międzynarodowym projekcie badawczym „Repertuar muzyczny Towarzystwa Jezusowego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1565-1773)”, który obejmuje prace nad myzukaliami świętolipskimi. Mgr Magdalena Szymańska omawiała stan muzykaliów ze Świętej Lipki znajdujących się w zbiorach Collegium Bobolanum, ich stan zachowania i przyczyny uszkodzeń oraz metody prac konserwatorskich. Świętolipski organista mgr Adam Kowalski przybliżył historię miejscowej jezuickiej szkoły muzycznej.

- Gdy w roku 2018 kończyłem poprzednie sympozjum, które odbywało się w powiązaniu z 400-leciem oddania Świętej Lipki pod opiekę królowi Polski, 125. rocznicą ukończenia miejscowej szkoły muzycznej przez Feliksa Nowowiejskiego oraz 50-leciem koronacji obrazu Matki Bożej, pomyślałem, że kończy się kolejne seminarium, a następne będzie dopiero w roku 2031, kiedy będziemy obchodzili 400-lecie posługi jezuitów w Świętej Lipce. Okazało się, że nie trzeba czekać aż do tego momentu, bo dziś kolejne sympozjum, tym razem poświęcone świętolipskiej kulturze muzycznej sprzed wieków - mówił superior o. Aleksander Jacyniak SJ.

Przypominał, idea tego spotkania zrodziła się w ramach projektu „Repertuar muzyczny Towarzystwa Jezusowego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1565-1773)”. - Święta Lipka to miejsce, gdzie się przyjeżdża, słucha i chłonie atmosferę modlitwy i muzyki, która koi duszę. W tym miejscu istniała szkoła muzyczna, mamy bazylikę z wyjątkowymi organami. Muzyka jest czymś, co inspiruje, co nas uwzniośla, czego dowodem są bogate zbiory muzykaliów świętolipskich znajdujących się w Warszawie - mówił o. Piotr Aszyk SJ, prorektor Akademii Katolickiej w Warszawie. Podkreślał, że dzięki staraniom o. Roberta Wawera SJ, są one dziś skatalogowane i konserwowane.

- Gdy zaczęły się remonty w Świętej Lipce odkryto bardzo bogaty zbiór muzyczny, nie tylko utworów, które są znane, ale również rękopisów i kompozycji powstałych przy szkole muzycznej. Ze względu na wilgoć zbiór niszczał. Dlatego został zabrany do Warszawy, do Biblioteki Collegium Bobolanum. Tak leżały długie lata, kiedy staraliśmy się pozyskać pieniądze na ich opracowanie i konserwację. Dopiero kilka lat temu udało się to. W pierwszej kolejności dokonano inwentaryzacji zbioru, a obecnie udało się pozyskać grant na zeskanowanie wszystkich pozycji i umieszczenie ich w Bibliotece Narodowej. Trzeci realizowany projekt, to konserwacja zniszczonych kart - wyjaśniał o. Robert Wawer SJ, dyrektor Wydawnictwa Naukowego i Instytutu Nauk Społecznych Collegium Bobolanum.

Podkreślał, iż każdy powinien mieć świadomość, że zbiór muzykaliów świętolipskich jest unikalny. - To jedyny zbiór polskich muzykaliów z części XVII w. Nie ma innego. Dlatego nie jest on wyłącznie ważny, on jest unikatowy - akcentował o. Wawer SJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..