Posłaniec Warmiński

Święta Lipka. Jubileuszowy Rok Ignacjański

W dzień głównych uroczystości zasadzono okolicznościowe świerki.

Główne uroczystości jubileuszowe w Polsce odbyły się w 400. rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Ksawerego oraz w 400-lecie święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli. Dzień później jezuici świętowali jubileusz w swoich wspólnotach.

W Świętej Lipce uroczystość została połączona z 9. rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.
- Wraz z wiernymi z naszej parafii i przybyłymi do naszego sanktuarium spoza niej, uczestniczyli w niej burmistrz Miasta i Gminy Reszel, przedstawiciele Nadleśnictwa Mrągowo i Leśnictwa Święta Lipka oraz przedstawiciele instytucji edukacyjnych - wspomina o. Aleksander.

W homilii, w nawiązaniu do czytania ukazującego jak Bóg zawierał przymierze z Abrahamem, wskazał, jak Bóg zawierał przymierze z Ignacym. Natomiast nawiązując do Ewangelii o przemienieniu Jezusa, zapraszał do poszukiwania Boga.
- Jak analogiczne doświadczenie przemienienie stawało się udziałem św. Ignacego na jego mistycznej drodze, tak i ma być naszym - dodaje.

W ramach uroczystości zostały posadzone świerki papieskie.

- Swymi bezpośrednimi początkami sięga ona czasu przygotowań do ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia. Pan Jarosław Błyskun, nadleśniczy nadleśnictwa Mrągowo, zapytał wówczas, czy bylibyśmy zainteresowani trzema małymi świerkami pospolitymi wyhodowanymi z nasion pobłogosławionych przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w grudniu 2017 r. - opowiada kustosz Świętej Lipki.

Pierwszym etapem było poszukiwanie dobrego miejsca dla tych drzew.
- Zdawałem sobie bowiem sprawę, że mogą one wyrosnąć na potężne drzewa, że każde z nich potrzebuje dużej przestrzeni, i że nie mogą one zasłaniać widoku na świętolipską bazylikę z żadnej strony. Dlatego wybrałem część terenu wielofunkcyjnego w pobliżu jeziora Dejnowa - tłumaczy.

Świerki otrzymały swoje nazwy. Pierwszy świerk od strony jeziora otrzymał imię Ignacy - ku czci św. Ignacego Loyoli, drugi - Franciszek - ku czci św. Franciszka Ksawerego i papieża Franciszka, a trzeci - Andrzej - ku czci św. Andrzeja Boboli.

- Te trzy świerki będą przypominać, mam nadzieję, przez dziesięciolecia i wieki ten pamiętny dzień głównych uroczystości wpisanych w serce Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego. Drzewo, zgodnie ze słowami Psalmu 1, jest symbolem człowieka, który patrząc na nie ma uświadamiać sobie, by tak jak drzewo, by było żyjącym, zakorzenia się w niewidzialnej głębi ziemi, tak człowiek ma zakorzeniać się w niewidzialnej głębi Niewidzialnego - Boga. I jednocześnie tak jak drzewo swym wzrastaniem wyrywa się ku górze, ku niebu, tak i człowiek ma wyrywać się swym sercem i swymi rękoma ku temu, który jest w górze, ku Bogu - wyjaśnia jezuita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..